Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmotná kupa galaxií El Gordo

Uznání: NASA, ESA, J. Jee (UC Davis) et al.

Je větší než chlebník. Je mnohem větší než všechny chlebníky dohromady. Kupa galaxií ACT-CL J0102-4915 je jedním z největších a nejhmotnějších známých objektů. Tato vzdálená kupa galaxií se nazývá "El Gordo", je sedm miliard světelných let daleko (z = 0.87), měří asi sedm miliónů světelných let a obsahuje hmotu miliónu miliard Sluncí. Snímek kupy El Gordo nahoře je kompozitem snímku ve viditelném světle z Hubblova kosmického dalekohledu, rentgenového snímku z observatoře Chandra, který zobrazuje horký plyn růžovou barvou a z počítačem generované mapy, která zobrazuje nejpravděpodobnější distribuci temné hmoty v modré barvě, která byla vypočtena ze zborcení galaxií v pozadí gravitačními čočkami. Téměř všechny jasné body jsou galaxie. Modře značená distribuce temné hmoty ukazuje, že kupa je uprostřed srážky dvou velkých kup galaxií. Pečlivá prohlídka obrázku ukáže téměř svislou galaxii, která se jeví neobvykle dlouhá. Tato galaxie je ve skutečnosti daleko v pozadí a její obraz je protažen působením gravitační čočky hmotné kupy.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, El Gordo


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »