Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmotná kupa galaxií El Gordo

Uznání: NASA, ESA, J. Jee (UC Davis) et al.

Je větší než chlebník. Je mnohem větší než všechny chlebníky dohromady. Kupa galaxií ACT-CL J0102-4915 je jedním z největších a nejhmotnějších známých objektů. Tato vzdálená kupa galaxií se nazývá "El Gordo", je sedm miliard světelných let daleko (z = 0.87), měří asi sedm miliónů světelných let a obsahuje hmotu miliónu miliard Sluncí. Snímek kupy El Gordo nahoře je kompozitem snímku ve viditelném světle z Hubblova kosmického dalekohledu, rentgenového snímku z observatoře Chandra, který zobrazuje horký plyn růžovou barvou a z počítačem generované mapy, která zobrazuje nejpravděpodobnější distribuci temné hmoty v modré barvě, která byla vypočtena ze zborcení galaxií v pozadí gravitačními čočkami. Téměř všechny jasné body jsou galaxie. Modře značená distribuce temné hmoty ukazuje, že kupa je uprostřed srážky dvou velkých kup galaxií. Pečlivá prohlídka obrázku ukáže téměř svislou galaxii, která se jeví neobvykle dlouhá. Tato galaxie je ve skutečnosti daleko v pozadí a její obraz je protažen působením gravitační čočky hmotné kupy.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, nebo na Twitteru

Štítky: Temní hmota, Kupa galaxií, El Gordo


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »