Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 81: O 100 miliónů let později

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing - Martin Pugh

Z planety Země vidíme silně pokroucený pár galaxií, katalogizovaný jako Arp 81, tak jak byly pouhých asi 100 miliónů let po svém těsném přiblížení. Zmatek způsobený jejich vzájemnou gravitační interakcí při přiblížení je podrobně vidět na tomto barevném kompozitním obrázku, který ukazuje jejich vzájemnou gravitační interakci při přiblížení a ukazuje propletené proudy plynu a prachu, chaos překotného vznikání hvězd i slapový ohon, který se táhne asi 200 tisíc světelných let za tímto kosmickým vrakovištěm. Galaxie jsou též známy jako NGC 6622 (vlevo) a NGC 6621, co do velikosti jsou zhruba stejné, ale je jim souzeno ve vzdálené budoucnosti splynout, jelikož se po opakovaných přiblíženích nakonec zcela sloučí. Obě galaxie se nacházejí v souhvězdí Draka (Draco) a jsou vzdálené asi 280 miliónů světelných let. Na tomto ostrém, zpracovaném snímku z Hubblova archívu lze vidět dokonce ještě vzdálenější galaxie v pozadí.

Štítky: Interacting galaxies, Tidal tail, Arp 81, Ngc 6621/6622


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »