Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Arp 81: O 100 miliónů let později

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing - Martin Pugh

Z planety Země vidíme silně pokroucený pár galaxií, katalogizovaný jako Arp 81, tak jak byly pouhých asi 100 miliónů let po svém těsném přiblížení. Zmatek způsobený jejich vzájemnou gravitační interakcí při přiblížení je podrobně vidět na tomto barevném kompozitním obrázku, který ukazuje jejich vzájemnou gravitační interakci při přiblížení a ukazuje propletené proudy plynu a prachu, chaos překotného vznikání hvězd i slapový ohon, který se táhne asi 200 tisíc světelných let za tímto kosmickým vrakovištěm. Galaxie jsou též známy jako NGC 6622 (vlevo) a NGC 6621, co do velikosti jsou zhruba stejné, ale je jim souzeno ve vzdálené budoucnosti splynout, jelikož se po opakovaných přiblíženích nakonec zcela sloučí. Obě galaxie se nacházejí v souhvězdí Draka (Draco) a jsou vzdálené asi 280 miliónů světelných let. Na tomto ostrém, zpracovaném snímku z Hubblova archívu lze vidět dokonce ještě vzdálenější galaxie v pozadí.

Štítky: Interacting galaxies, Tidal tail, Arp 81, Ngc 6621/6622


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »