Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyridy na jižní obloze

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Každoroční Lyridy na pozemské obloze vyvrcholily 22. dubna, jelikož se tehdy naše dobrá planeta pohroužila do prachu z ohonu dlouhoperiodické komety Thatcher. Ale dokonce i v suché a temné poušti Atacama podél pacifického pobřeží v Chile měsíční světlo poslední čtvrti učinilo noční oblohu jasnou a tak slabší meteory nebyly vidět. Ale jasnější Lyridy byly stále vidět. Na tomto kompozitním pohledu země a oblohy pořízeném v časných ranních hodinách meteory proudí z radiantu poblíž Vegy, což je alfa hvězda v souhvězdí Lyra. Jev radiantu vzniká v důsledku perspektivy, jelikož rovnoběžné stopy meteorů se jeví, jakoby se v dálce sbíhaly. V pozadí se prostírá bohaté pole hvězd a prachová mračna naší vlastní Mléčné dráhy.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Radiant, Perspective, Lyrids, Mouse over


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »