Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyridy na jižní obloze

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Každoroční Lyridy na pozemské obloze vyvrcholily 22. dubna, jelikož se tehdy naše dobrá planeta pohroužila do prachu z ohonu dlouhoperiodické komety Thatcher. Ale dokonce i v suché a temné poušti Atacama podél pacifického pobřeží v Chile měsíční světlo poslední čtvrti učinilo noční oblohu jasnou a tak slabší meteory nebyly vidět. Ale jasnější Lyridy byly stále vidět. Na tomto kompozitním pohledu země a oblohy pořízeném v časných ranních hodinách meteory proudí z radiantu poblíž Vegy, což je alfa hvězda v souhvězdí Lyra. Jev radiantu vzniká v důsledku perspektivy, jelikož rovnoběžné stopy meteorů se jeví, jakoby se v dálce sbíhaly. V pozadí se prostírá bohaté pole hvězd a prachová mračna naší vlastní Mléčné dráhy.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Radiant, Perspective, Lyrids, Mouse over


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »