Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lyridy na jižní obloze

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Každoroční Lyridy na pozemské obloze vyvrcholily 22. dubna, jelikož se tehdy naše dobrá planeta pohroužila do prachu z ohonu dlouhoperiodické komety Thatcher. Ale dokonce i v suché a temné poušti Atacama podél pacifického pobřeží v Chile měsíční světlo poslední čtvrti učinilo noční oblohu jasnou a tak slabší meteory nebyly vidět. Ale jasnější Lyridy byly stále vidět. Na tomto kompozitním pohledu země a oblohy pořízeném v časných ranních hodinách meteory proudí z radiantu poblíž Vegy, což je alfa hvězda v souhvězdí Lyra. Jev radiantu vzniká v důsledku perspektivy, jelikož rovnoběžné stopy meteorů se jeví, jakoby se v dálce sbíhaly. V pozadí se prostírá bohaté pole hvězd a prachová mračna naší vlastní Mléčné dráhy.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Radiant, Perspective, Lyrids, Mouse over


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »