Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úsvit s Mléčnou dráhou

Uznání a copyright snímku: Babak Tafreshi (TWAN), ESO Ultra HD Expedition

Při rozbřesku 27. března stál střed Mléčné dráhy téměř přímo nad observatoří Paranal Evropské jižní observatoře. Prašnou centrální výduť naší galaxie na pohledu rybím okem ze suché chilské pouště Atacama s jasnou oblohou lemují čtyři osmimetrové jednotky Velmi velkého dalekohledu VLT. Nahoře je blízko východního obzoru vidět Venuše. Brilantní Jitřenka září velice blízko ubývajícího srpku Měsíce hned vedle okraje jedné ze struktur dalekohledu. I přes setkání jasného páru na východě scéně dominuje Mléčná dráha. Mléčnou dráhu protínají prachové pásy a posévají hvězdy a zářící mlhoviny, střed naší galaxie se táhne přes tmavší zenit dokonce i když se temně modrá obloha začíná jasnit a budovy se stále lesknou v měsíčním světle.

Štítky: Měsíc, Mléčná dráha, Venuše, VLT, Paranal


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »