Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obírání ESO 137 001

Uznání: NASA, ESA, CXC

Spirální galaxie ESO 137-001 uhání ve vzdálenosti asi 220 miliónů světelných let masivní kupou galaxií Abell 3627. Tato vzdálená galaxie je vidět na barevném kompozitním obrazu z Hubbla a Chandry přes hvězdy popředí Mléčné dráhy v souhvězdí Jižního trojúhelníku. Jak tato spirální galaxie uhání rychlostí skoro 7 miliónů kilometrů za hodinu, tak ji o její prach a plyn obírá čelní tlak vlastního horkého řídkého média uvnitř kupy, který překonává gravitaci galaxie. Na datech z Hubbla ve viditelném světle je zřetelné, že z odebraného materiálu vznikly stopy krátkých modrých čar. Rentgenová data z Chandry ukazují ohromný rozsah zahřátého odebraného plynu, jelikož difuzní, tmavší modrá stopa vpravo dole přesahuje 400 000 světelných let. Po tak významné ztrátě prachu a plynu bude nový vznik hvězd v této galaxii obtížný. V poli napravo od ESO 137-001 je vidět žlutá eliptická galaxie, které chybí hvězdotvorný prach a plyn.

Štítky: Spirální galaxie, Kupa galaxií, ESO 137-001, Abell 3627, Ram pressure


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »