Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2170: Zátiší s odrazivým prachem

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Na tomto nebeském zátiší, které komponoval kosmický štětec, září vpravo nahoře prachová mlhovina NGC 2170. Mlhovina NGC 2170 odráží světlo okolních žhavých hvězd a kolem ní jsou další modré reflekční mlhoviny, kompaktní červená emisní oblast a proudy zatmívajícího prachu proti pozadí hvězd. Stejně jako si malíři zátiší často volí běžné předměty, tak zde jsou na pozadí masivního hvězdotvorného molekulárního mračna v souhvězdí Jednorožce (Monoceros) vidět mračna plynu, prachu a horké hvězdy. Obří molekulární mračno Mon R2 je velmi blízko, odhadovaná vzdálenost je jen kolem 2400 světelných let. Plátno by v této vzdálenosti měřilo asi 15 světelných let.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Reflekční mlhovina, NGC 2170, Painting


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »