Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pojmenovány nově objevené měsíce Pluta

Uznání: NASA, ESA, Mark Showalter (SETI Institute)

Nově objevené měsíce Pluta už mají jména. Mezinárodní astronomická unie nyní pojmenovala čtrtý a pátý objevený měsíc Pluta, dříve známé jako P4 a P5, jmény Kerberos a Styx. Tyto malé měsíce objevil v roce 2011 a 2012 Hubblův kosmický dalekohled při přípravách na těsný průlet kosmické sondy New Horizons kolem Pluta v roce 2015. Keberos je jméno psa s mnoha hlavami z řecké mytologie, který chrání vstup do podzemí, zatímco Styx je jméno bohyně, která hlídá mytologickou řeku, které teče mezi Zemí a podzemním světem. Obě jména mají vztah k Plutu, který vládne mythické spodní oblasti. Jelikož neznáme odrazivost obou měsíců, tak je i jejich velikost dost neznámá, ale hrubý odhad je něco kolem 20 kilometrů v průměru. Kosmické sonda New Horizons má proletět kolem Pluta v roce 2015 a poskytne první jasné snímky této trpasličí planety a jejích společníků.

Štítky: Reflekční mlhovina, NGC 2170, Painting


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »