Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pojmenovány nově objevené měsíce Pluta

Uznání: NASA, ESA, Mark Showalter (SETI Institute)

Nově objevené měsíce Pluta už mají jména. Mezinárodní astronomická unie nyní pojmenovala čtrtý a pátý objevený měsíc Pluta, dříve známé jako P4 a P5, jmény Kerberos a Styx. Tyto malé měsíce objevil v roce 2011 a 2012 Hubblův kosmický dalekohled při přípravách na těsný průlet kosmické sondy New Horizons kolem Pluta v roce 2015. Keberos je jméno psa s mnoha hlavami z řecké mytologie, který chrání vstup do podzemí, zatímco Styx je jméno bohyně, která hlídá mytologickou řeku, které teče mezi Zemí a podzemním světem. Obě jména mají vztah k Plutu, který vládne mythické spodní oblasti. Jelikož neznáme odrazivost obou měsíců, tak je i jejich velikost dost neznámá, ale hrubý odhad je něco kolem 20 kilometrů v průměru. Kosmické sonda New Horizons má proletět kolem Pluta v roce 2015 a poskytne první jasné snímky této trpasličí planety a jejích společníků.

Štítky: Reflekční mlhovina, NGC 2170, Painting


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »