Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pojmenovány nově objevené měsíce Pluta

Uznání: NASA, ESA, Mark Showalter (SETI Institute)

Nově objevené měsíce Pluta už mají jména. Mezinárodní astronomická unie nyní pojmenovala čtrtý a pátý objevený měsíc Pluta, dříve známé jako P4 a P5, jmény Kerberos a Styx. Tyto malé měsíce objevil v roce 2011 a 2012 Hubblův kosmický dalekohled při přípravách na těsný průlet kosmické sondy New Horizons kolem Pluta v roce 2015. Keberos je jméno psa s mnoha hlavami z řecké mytologie, který chrání vstup do podzemí, zatímco Styx je jméno bohyně, která hlídá mytologickou řeku, které teče mezi Zemí a podzemním světem. Obě jména mají vztah k Plutu, který vládne mythické spodní oblasti. Jelikož neznáme odrazivost obou měsíců, tak je i jejich velikost dost neznámá, ale hrubý odhad je něco kolem 20 kilometrů v průměru. Kosmické sonda New Horizons má proletět kolem Pluta v roce 2015 a poskytne první jasné snímky této trpasličí planety a jejích společníků.

Štítky: Reflekční mlhovina, NGC 2170, Painting


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »