Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet C153

Uznání: D. Wang (UMass) et al., CXC, NASA

Jak galaxie C153 prolétá rychlostí 8 miliónů kilometrů za hodinu kupou galaxií Abell 2125, tak z ní proudí 200 000 světelných let dlouhý, kometě podobný ohon. Samotná C153 je členem obří kupy galaxií a jednou může být spirální galaxií jako je Mléčná dráha. Tato pozoruhodná řada snímků, kompozitních rentgenových snímků ve falešných barvách a optických údajů se soustřeďuje na osud galaxie. Je vidět, že se C153 při střemhlavém průchodu horkým plynem uvnitř kupy v centrálních oblastech kupy zbavuje vlastního hvězdotvorného materiálu a bortí svůj tvar. Jelikož i jiné galaxie v kupě potkal stejný osud, tak se v jádru kupy střádá horký plyn, který by měl být bohatší na těžké prvky. Bouřlivé představení se odehrává asi 3 miliardy světelných let od Země a předpokládá se, že ilustruje běžné procesy kosmické evoluce velkých kup galaxií.

Štítky: Galaxie, Rentgenový, Kupa galaxií, Galaxy evolution, Abel 2125


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »