Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podmračená noc v poušti Atacama

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Do chilské poutě Atacama, která je známa jako nejsušší místo na Zemi, někdy přichází i bouřková mračna. Mračna zachycená na tomto panoramatickém pohledu osvěžila noční oblohu v zimním období minulý měsíc. Mračna proplouvají mezi kosmickými mraky, včetně tmavých prachových mračen v siluetě proti hustým polím hvězd a mlhovin centrální Mléčné dráhy, které ovšem astronomičtí obyvatelé v této oblasti vítají mnohem radostněji. Dole a vpravo od centra se nachází Velké Magellanovo mračno, které má odpovídající název pro svůj vzhled na jižní obloze. Na obzoru vpravo září světla města vzdáleného přes 200 kilometrů a nad nimi na zamračené obloze září jasná hvězda Canopus.

Štítky: Lmc, Mléčná dráha, Bouře, Atacama desert


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »