Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podmračená noc v poušti Atacama

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Do chilské poutě Atacama, která je známa jako nejsušší místo na Zemi, někdy přichází i bouřková mračna. Mračna zachycená na tomto panoramatickém pohledu osvěžila noční oblohu v zimním období minulý měsíc. Mračna proplouvají mezi kosmickými mraky, včetně tmavých prachových mračen v siluetě proti hustým polím hvězd a mlhovin centrální Mléčné dráhy, které ovšem astronomičtí obyvatelé v této oblasti vítají mnohem radostněji. Dole a vpravo od centra se nachází Velké Magellanovo mračno, které má odpovídající název pro svůj vzhled na jižní obloze. Na obzoru vpravo září světla města vzdáleného přes 200 kilometrů a nad nimi na zamračené obloze září jasná hvězda Canopus.

Štítky: Lmc, Mléčná dráha, Bouře, Atacama desert


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »