Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podmračená noc v poušti Atacama

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Do chilské poutě Atacama, která je známa jako nejsušší místo na Zemi, někdy přichází i bouřková mračna. Mračna zachycená na tomto panoramatickém pohledu osvěžila noční oblohu v zimním období minulý měsíc. Mračna proplouvají mezi kosmickými mraky, včetně tmavých prachových mračen v siluetě proti hustým polím hvězd a mlhovin centrální Mléčné dráhy, které ovšem astronomičtí obyvatelé v této oblasti vítají mnohem radostněji. Dole a vpravo od centra se nachází Velké Magellanovo mračno, které má odpovídající název pro svůj vzhled na jižní obloze. Na obzoru vpravo září světla města vzdáleného přes 200 kilometrů a nad nimi na zamračené obloze září jasná hvězda Canopus.

Štítky: Lmc, Mléčná dráha, Bouře, Atacama desert


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »