Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha na Zemi během roku

Uznání a copyright: Ken Murphy (Murphy Labs); Music Ariel (Moby)

Každý panel představuje jeden den. Na 360 filmových panelech je vidět obloha během (téměř) celého roku ve formátu zrychleného videa, které pořídila videokamera na střeše Exploratoria v San Francisku v Kalifornii. Kamera pořizovala snímky od poloviny roku 2009 do poloviny 2010 každých 10 sekund ještě před východem až do doby po západu. Čas vlevo dole je místní čas. Videa jsou uspořádána chronologicky, vlevo nahoře je 28. červenec a 1. leden je zhruba v polovině níže. Každý den má sice 24 hodin, ale denní světlo trvá na severní polokouli nejdéle v červnu a přilehlých letních měsících a tato skutečnost je vidět, jelikož videa dole a hned poté nahoře se nejprve rozednívají. Tma uprostřed vystihuje pozdější svítání a méně denního světla v zimě. Tma na videích ukazuje noc, modř vystihuje jasné dny a šedá popisuje zamračené dny. Hodně videí ukazuje složité vzorce letících mraků v širokoúhlém poli kamery během dne. Jak videa začínají končit, tak nastupuje nejprve západ a potom tma, nejprve v zimních dnech nad středem a nakonec uprostřed léta skoro dole.

Štítky: Obloha, Seasons, Video, Time-lapse


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »