Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha na Zemi během roku

Uznání a copyright: Ken Murphy (Murphy Labs); Music Ariel (Moby)

Každý panel představuje jeden den. Na 360 filmových panelech je vidět obloha během (téměř) celého roku ve formátu zrychleného videa, které pořídila videokamera na střeše Exploratoria v San Francisku v Kalifornii. Kamera pořizovala snímky od poloviny roku 2009 do poloviny 2010 každých 10 sekund ještě před východem až do doby po západu. Čas vlevo dole je místní čas. Videa jsou uspořádána chronologicky, vlevo nahoře je 28. červenec a 1. leden je zhruba v polovině níže. Každý den má sice 24 hodin, ale denní světlo trvá na severní polokouli nejdéle v červnu a přilehlých letních měsících a tato skutečnost je vidět, jelikož videa dole a hned poté nahoře se nejprve rozednívají. Tma uprostřed vystihuje pozdější svítání a méně denního světla v zimě. Tma na videích ukazuje noc, modř vystihuje jasné dny a šedá popisuje zamračené dny. Hodně videí ukazuje složité vzorce letících mraků v širokoúhlém poli kamery během dne. Jak videa začínají končit, tak nastupuje nejprve západ a potom tma, nejprve v zimních dnech nad středem a nakonec uprostřed léta skoro dole.

Štítky: Obloha, Seasons, Video, Time-lapse


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »