Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha na Zemi během roku

Uznání a copyright: Ken Murphy (Murphy Labs); Music Ariel (Moby)

Každý panel představuje jeden den. Na 360 filmových panelech je vidět obloha během (téměř) celého roku ve formátu zrychleného videa, které pořídila videokamera na střeše Exploratoria v San Francisku v Kalifornii. Kamera pořizovala snímky od poloviny roku 2009 do poloviny 2010 každých 10 sekund ještě před východem až do doby po západu. Čas vlevo dole je místní čas. Videa jsou uspořádána chronologicky, vlevo nahoře je 28. červenec a 1. leden je zhruba v polovině níže. Každý den má sice 24 hodin, ale denní světlo trvá na severní polokouli nejdéle v červnu a přilehlých letních měsících a tato skutečnost je vidět, jelikož videa dole a hned poté nahoře se nejprve rozednívají. Tma uprostřed vystihuje pozdější svítání a méně denního světla v zimě. Tma na videích ukazuje noc, modř vystihuje jasné dny a šedá popisuje zamračené dny. Hodně videí ukazuje složité vzorce letících mraků v širokoúhlém poli kamery během dne. Jak videa začínají končit, tak nastupuje nejprve západ a potom tma, nejprve v zimních dnech nad středem a nakonec uprostřed léta skoro dole.

Štítky: Obloha, Seasons, Video, Time-lapse


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »