Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění Slunce nad Texasem

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Byl to typický západ slunce v Texasu, ovšem kromě toho, že většina Slunce chyběla. Chybějící část ale nebyla žádnou záhadou, byla za Měsícem. Nedělní částečné zatmění Slunce Měsícem se ukázalo být jednou z nejvíce fotografovaných astronomických událostí v historii. Galerie za online galerií zveřejňují jeden skvostný snímek zatmění za druhým. Nahoře je možná jeden z nejzajímavějších snímků, částečně zatmělé Slunce zapadá do zčervenalé oblohy za křovím a větrníkem. Snímek byl pořízen nedělní podvečer asi 20 mil západně od města Sundown v Texasu, USA právě poté, co Měsíc svým pohybem pryč od středu Slunce zrušil ohnivý prstenec. Přístí měsíc nastane astronomická událost, která bude zřejmě ještě více fotografována, poslední částečné zatmění Slunce Venuší až do roku 2117.

Štítky: Zatmění, Texas, Annular


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »