Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění Slunce nad Texasem

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Byl to typický západ slunce v Texasu, ovšem kromě toho, že většina Slunce chyběla. Chybějící část ale nebyla žádnou záhadou, byla za Měsícem. Nedělní částečné zatmění Slunce Měsícem se ukázalo být jednou z nejvíce fotografovaných astronomických událostí v historii. Galerie za online galerií zveřejňují jeden skvostný snímek zatmění za druhým. Nahoře je možná jeden z nejzajímavějších snímků, částečně zatmělé Slunce zapadá do zčervenalé oblohy za křovím a větrníkem. Snímek byl pořízen nedělní podvečer asi 20 mil západně od města Sundown v Texasu, USA právě poté, co Měsíc svým pohybem pryč od středu Slunce zrušil ohnivý prstenec. Přístí měsíc nastane astronomická událost, která bude zřejmě ještě více fotografována, poslední částečné zatmění Slunce Venuší až do roku 2117.

Štítky: Zatmění, Texas, Annular


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »