Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění Slunce nad Texasem

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Byl to typický západ slunce v Texasu, ovšem kromě toho, že většina Slunce chyběla. Chybějící část ale nebyla žádnou záhadou, byla za Měsícem. Nedělní částečné zatmění Slunce Měsícem se ukázalo být jednou z nejvíce fotografovaných astronomických událostí v historii. Galerie za online galerií zveřejňují jeden skvostný snímek zatmění za druhým. Nahoře je možná jeden z nejzajímavějších snímků, částečně zatmělé Slunce zapadá do zčervenalé oblohy za křovím a větrníkem. Snímek byl pořízen nedělní podvečer asi 20 mil západně od města Sundown v Texasu, USA právě poté, co Měsíc svým pohybem pryč od středu Slunce zrušil ohnivý prstenec. Přístí měsíc nastane astronomická událost, která bude zřejmě ještě více fotografována, poslední částečné zatmění Slunce Venuší až do roku 2117.

Štítky: Zatmění, Texas, Annular


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Plejády a Starlinks.

Canon 350D+50/2.2, 4s expozície v 2s intervaloch. ISO 800. Zložené v programe DeepSkyStacker a snaha o úuprave v GIMP2.

Další informace »