Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Loď Dragon fy SpaceX vzlétá ke kosmické stanici

Uznání: NASA

Tento drak dští oheň a dokáže létat. Na záznamu nahoře ze včerejška je vidět raketa Falcon 9 společnosti SpaceX s kosmickou lodí Dragon jak startuje z mysu Canaveral na Floridě v USA. Úspěšný start byl důležitý nejen proto, že prokázal, že soukromá společnost dokáže zásobovat Mezinárodní kosmickou stanici (International Space Station - ISS), ale také, že lety do vesmíru udělaly významný pokrok od podniku, který dokázaly jen velké vlády s pomocí veřejných peněz. Pokud vše bude pokračovat podle plánu, tak se automatická loď Dragon o tomto víkendu spojí s ISS. Posádka ISS Expedice 31 v dalších dvou týdnech Dragon vyloží a zpátky zaplní použitými vědeckými přístroji. Za asi tři týdny robotické rameno ISS Dragon odpojí a posune do místa, kde bude moci zapálit raketové motory. Brzy poté by kabina Dragonu měla vstoupit do zemské atmosféry, rozvinout padáky, dopadnout do Tichého oceánu u kalifornského pobřeží a být vylovena.

Kódy 444: Zdrojové kódy astrofyzikální knihovny

Štítky: Kosmická stanice, Launch, SpaceX


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »