Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízký průlet kolem Saturnova měsíce Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jakou má Dione minulost? Tento snímek Dione, Saturnových prstenců a dvou malých měsíčků Epimetheus a Prometheus pořídila kosmická sonda Cassini na minulý rok na velkou dálku při svém nejtěsnějším průletu kolem Dione. Snímek nahoře zachytil část těžce kráterovaného, sněhově bílého povrchu Dione o průměru 1100 kilometrů, tloušťku Saturnových prstenců a poměrnou tmavost malého měsíčku Epimetheus. Sonda Cassini snímek pořídila jen ze vzdálenosti asi 100 000 kilometrů od velkého ledového měsíce. K příštím plánům sondy Cassini při dalším výzkumu Saturnu a jeho měsíců patří její zítřejší průlet kolem Titanu a zobrazení vzdálené Země, která bude v červnu procházet za Saturnem.

Štítky: Saturn, Dione, Shepherd moons


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

UFO

fotografování mraků

Další informace »