Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízký průlet kolem Saturnova měsíce Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jakou má Dione minulost? Tento snímek Dione, Saturnových prstenců a dvou malých měsíčků Epimetheus a Prometheus pořídila kosmická sonda Cassini na minulý rok na velkou dálku při svém nejtěsnějším průletu kolem Dione. Snímek nahoře zachytil část těžce kráterovaného, sněhově bílého povrchu Dione o průměru 1100 kilometrů, tloušťku Saturnových prstenců a poměrnou tmavost malého měsíčku Epimetheus. Sonda Cassini snímek pořídila jen ze vzdálenosti asi 100 000 kilometrů od velkého ledového měsíce. K příštím plánům sondy Cassini při dalším výzkumu Saturnu a jeho měsíců patří její zítřejší průlet kolem Titanu a zobrazení vzdálené Země, která bude v červnu procházet za Saturnem.

Štítky: Saturn, Dione, Shepherd moons


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »