Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízký průlet kolem Saturnova měsíce Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jakou má Dione minulost? Tento snímek Dione, Saturnových prstenců a dvou malých měsíčků Epimetheus a Prometheus pořídila kosmická sonda Cassini na minulý rok na velkou dálku při svém nejtěsnějším průletu kolem Dione. Snímek nahoře zachytil část těžce kráterovaného, sněhově bílého povrchu Dione o průměru 1100 kilometrů, tloušťku Saturnových prstenců a poměrnou tmavost malého měsíčku Epimetheus. Sonda Cassini snímek pořídila jen ze vzdálenosti asi 100 000 kilometrů od velkého ledového měsíce. K příštím plánům sondy Cassini při dalším výzkumu Saturnu a jeho měsíců patří její zítřejší průlet kolem Titanu a zobrazení vzdálené Země, která bude v červnu procházet za Saturnem.

Štítky: Saturn, Dione, Shepherd moons


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »