Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízký průlet kolem Saturnova měsíce Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jakou má Dione minulost? Tento snímek Dione, Saturnových prstenců a dvou malých měsíčků Epimetheus a Prometheus pořídila kosmická sonda Cassini na minulý rok na velkou dálku při svém nejtěsnějším průletu kolem Dione. Snímek nahoře zachytil část těžce kráterovaného, sněhově bílého povrchu Dione o průměru 1100 kilometrů, tloušťku Saturnových prstenců a poměrnou tmavost malého měsíčku Epimetheus. Sonda Cassini snímek pořídila jen ze vzdálenosti asi 100 000 kilometrů od velkého ledového měsíce. K příštím plánům sondy Cassini při dalším výzkumu Saturnu a jeho měsíců patří její zítřejší průlet kolem Titanu a zobrazení vzdálené Země, která bude v červnu procházet za Saturnem.

Štítky: Saturn, Dione, Shepherd moons


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »