Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízký průlet kolem Saturnova měsíce Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jakou má Dione minulost? Tento snímek Dione, Saturnových prstenců a dvou malých měsíčků Epimetheus a Prometheus pořídila kosmická sonda Cassini na minulý rok na velkou dálku při svém nejtěsnějším průletu kolem Dione. Snímek nahoře zachytil část těžce kráterovaného, sněhově bílého povrchu Dione o průměru 1100 kilometrů, tloušťku Saturnových prstenců a poměrnou tmavost malého měsíčku Epimetheus. Sonda Cassini snímek pořídila jen ze vzdálenosti asi 100 000 kilometrů od velkého ledového měsíce. K příštím plánům sondy Cassini při dalším výzkumu Saturnu a jeho měsíců patří její zítřejší průlet kolem Titanu a zobrazení vzdálené Země, která bude v červnu procházet za Saturnem.

Štítky: Saturn, Dione, Shepherd moons


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »