Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hoagsův objekt: podivná prstencová galaxie

Uznání: Credit: R. Lucas (STScI/AURA), Hubble Heritage Team, NASA

Je to jedna galaxie nebo dvě? Tato otázka vyvstala v roce 1950, kdy astronom Art Hoag náhodou narazil na tento neobvyklý extragalaktický objekt. Na vnější straně prstence dominují jasné modré hvězdy, zatímco u středu je koule mnohem červenějších hvězd, které jsou nejspíše mnohem starší. Mezi oběma útvary je mezera, která se jeví téměř zcela temná. Jak Hoagsův objekt vzniknul, zůstává záhadou, i když podobné objekty byly nyní identifikovány a kolektivně označeny jako druh prstencových galaxií. Mezi hypotézy o vzniku tohoto objektu patří srážka galaxií před miliardami let a gravitační efekt centrální příčky, která od té doby zmizela. Snímek nahoře pořídil Hubblův kosmický dalekohled v červenci 2001, kdy Hoagsův objekt zobrazil do nevídaných podrobností. Další nedávná pozorování na rádiových vlnách ukazují, že Hoagsův objekt v posledních pár miliardách let ne pohltil menší galaxii. Hoagsův objekt měří asi 100 000 světelných let a nachází se asi 600 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Hada (Serpens). V mezeře se náhodou vidět (na asi jedné hodině) ještě další prstencová galaxie, která se nejspíše nachází ve velké vzdálenosti.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Galaxie, Prstencová galaxie, Hoag's Object


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »