Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hoagsův objekt: podivná prstencová galaxie

Uznání: Credit: R. Lucas (STScI/AURA), Hubble Heritage Team, NASA

Je to jedna galaxie nebo dvě? Tato otázka vyvstala v roce 1950, kdy astronom Art Hoag náhodou narazil na tento neobvyklý extragalaktický objekt. Na vnější straně prstence dominují jasné modré hvězdy, zatímco u středu je koule mnohem červenějších hvězd, které jsou nejspíše mnohem starší. Mezi oběma útvary je mezera, která se jeví téměř zcela temná. Jak Hoagsův objekt vzniknul, zůstává záhadou, i když podobné objekty byly nyní identifikovány a kolektivně označeny jako druh prstencových galaxií. Mezi hypotézy o vzniku tohoto objektu patří srážka galaxií před miliardami let a gravitační efekt centrální příčky, která od té doby zmizela. Snímek nahoře pořídil Hubblův kosmický dalekohled v červenci 2001, kdy Hoagsův objekt zobrazil do nevídaných podrobností. Další nedávná pozorování na rádiových vlnách ukazují, že Hoagsův objekt v posledních pár miliardách let ne pohltil menší galaxii. Hoagsův objekt měří asi 100 000 světelných let a nachází se asi 600 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Hada (Serpens). V mezeře se náhodou vidět (na asi jedné hodině) ještě další prstencová galaxie, která se nejspíše nachází ve velké vzdálenosti.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Galaxie, Prstencová galaxie, Hoag's Object


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »