Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hoagsův objekt: podivná prstencová galaxie

Uznání: Credit: R. Lucas (STScI/AURA), Hubble Heritage Team, NASA

Je to jedna galaxie nebo dvě? Tato otázka vyvstala v roce 1950, kdy astronom Art Hoag náhodou narazil na tento neobvyklý extragalaktický objekt. Na vnější straně prstence dominují jasné modré hvězdy, zatímco u středu je koule mnohem červenějších hvězd, které jsou nejspíše mnohem starší. Mezi oběma útvary je mezera, která se jeví téměř zcela temná. Jak Hoagsův objekt vzniknul, zůstává záhadou, i když podobné objekty byly nyní identifikovány a kolektivně označeny jako druh prstencových galaxií. Mezi hypotézy o vzniku tohoto objektu patří srážka galaxií před miliardami let a gravitační efekt centrální příčky, která od té doby zmizela. Snímek nahoře pořídil Hubblův kosmický dalekohled v červenci 2001, kdy Hoagsův objekt zobrazil do nevídaných podrobností. Další nedávná pozorování na rádiových vlnách ukazují, že Hoagsův objekt v posledních pár miliardách let ne pohltil menší galaxii. Hoagsův objekt měří asi 100 000 světelných let a nachází se asi 600 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Hada (Serpens). V mezeře se náhodou vidět (na asi jedné hodině) ještě další prstencová galaxie, která se nejspíše nachází ve velké vzdálenosti.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Galaxie, Prstencová galaxie, Hoag's Object


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »