Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn, Titan, prstence a závoj

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Toto není zatmění Slunce. Na snímku nahoře je pohled na měsíce a prstence u Saturnu. Velký kruhový objekt ve středu snímku je Titan, největší měsíc Saturnu a jeden z nejzáhadnějších objektů v celé Sluneční soustavě. Ta tmavá skvrna ve středu je hlavní pevná část měsíce. Jasný okolní prstenec je atmosférický závoj nad Titanem, což je plyn, který rozptyluje sluneční světlo do kamery na palubě kosmické sondy Cassini. Snímek horizontálně protínají prstence Saturnu, které jsou vidět téměř z boku. Vpravo dole od Titanu je malý měsíc Saturnu Enceladus. Jelikož snímek byl pořízen téměř ve směru ke Slunci, tak povrch Titan a Enceladu je vidět v siluetě a prstence Saturnu jsou vidět podobně jako ve fotografickém negativu. Pokud se na Enceladus podíváte opravdu, ale opravdu pečlivě, tak můžete spatřit náznak ledových výtrysků, které vystřelují ke spodku obrázku. Jsou to tyto výtrysky, které inspirovaly návrhy do budoucna přistát na Enceladu, pohroužit se do ledu a pátrat po známkách mimozemského života.

Štítky: Saturn, Titan, Haze


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »