Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn, Titan, prstence a závoj

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Toto není zatmění Slunce. Na snímku nahoře je pohled na měsíce a prstence u Saturnu. Velký kruhový objekt ve středu snímku je Titan, největší měsíc Saturnu a jeden z nejzáhadnějších objektů v celé Sluneční soustavě. Ta tmavá skvrna ve středu je hlavní pevná část měsíce. Jasný okolní prstenec je atmosférický závoj nad Titanem, což je plyn, který rozptyluje sluneční světlo do kamery na palubě kosmické sondy Cassini. Snímek horizontálně protínají prstence Saturnu, které jsou vidět téměř z boku. Vpravo dole od Titanu je malý měsíc Saturnu Enceladus. Jelikož snímek byl pořízen téměř ve směru ke Slunci, tak povrch Titan a Enceladu je vidět v siluetě a prstence Saturnu jsou vidět podobně jako ve fotografickém negativu. Pokud se na Enceladus podíváte opravdu, ale opravdu pečlivě, tak můžete spatřit náznak ledových výtrysků, které vystřelují ke spodku obrázku. Jsou to tyto výtrysky, které inspirovaly návrhy do budoucna přistát na Enceladu, pohroužit se do ledu a pátrat po známkách mimozemského života.

Štítky: Saturn, Titan, Haze


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »