Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn, Titan, prstence a závoj

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Toto není zatmění Slunce. Na snímku nahoře je pohled na měsíce a prstence u Saturnu. Velký kruhový objekt ve středu snímku je Titan, největší měsíc Saturnu a jeden z nejzáhadnějších objektů v celé Sluneční soustavě. Ta tmavá skvrna ve středu je hlavní pevná část měsíce. Jasný okolní prstenec je atmosférický závoj nad Titanem, což je plyn, který rozptyluje sluneční světlo do kamery na palubě kosmické sondy Cassini. Snímek horizontálně protínají prstence Saturnu, které jsou vidět téměř z boku. Vpravo dole od Titanu je malý měsíc Saturnu Enceladus. Jelikož snímek byl pořízen téměř ve směru ke Slunci, tak povrch Titan a Enceladu je vidět v siluetě a prstence Saturnu jsou vidět podobně jako ve fotografickém negativu. Pokud se na Enceladus podíváte opravdu, ale opravdu pečlivě, tak můžete spatřit náznak ledových výtrysků, které vystřelují ke spodku obrázku. Jsou to tyto výtrysky, které inspirovaly návrhy do budoucna přistát na Enceladu, pohroužit se do ledu a pátrat po známkách mimozemského života.

Štítky: Saturn, Titan, Haze


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »