Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence z tmavé strany

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadaly Saturnovy prstence z tmavé strany? Ze Země obyčejně vidíme Saturnovy prstence ze stejné strany roviny prstenců, kterou osvětluje Slunce, dá se říci, že vždy ze světlé strany. Na snímku nahoře, který v srpnu pořídila kosmická sonda Cassini na oběžné dráze Saturnu, je geometricky vzato Slunce za kamerou, ale na té druhé straně roviny prstenců. Z takového místa lze pořídit úžasné pohledy toho nejnádhernějšího prstencového systému ve Sluneční soustavě. Je zvláštní, že prstence jeví podobnost s fotografickým negativem při pohledu zepředu. Například tmavý pás uprostřed je ve skutečnosti normálně jasný prstenec B. Jasnost prstenců zaznamenaná z odlišného úhlu ukazuje na tloušťku a hustotu částic v prstencích. Vlevo nahoře je Saturnům měsíc Tethys, který přesto že je těžko k nalezení, tak obsahuje mnohem více hmoty, než celá soustava prstenců.

To nejlepší z APODu 2012: stáhněte si zdarma kalendář APODu 2013, nebo si o něm přečtěte.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Saturn, Prstence, Ring plane


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »