Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy prstence z tmavé strany

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadaly Saturnovy prstence z tmavé strany? Ze Země obyčejně vidíme Saturnovy prstence ze stejné strany roviny prstenců, kterou osvětluje Slunce, dá se říci, že vždy ze světlé strany. Na snímku nahoře, který v srpnu pořídila kosmická sonda Cassini na oběžné dráze Saturnu, je geometricky vzato Slunce za kamerou, ale na té druhé straně roviny prstenců. Z takového místa lze pořídit úžasné pohledy toho nejnádhernějšího prstencového systému ve Sluneční soustavě. Je zvláštní, že prstence jeví podobnost s fotografickým negativem při pohledu zepředu. Například tmavý pás uprostřed je ve skutečnosti normálně jasný prstenec B. Jasnost prstenců zaznamenaná z odlišného úhlu ukazuje na tloušťku a hustotu částic v prstencích. Vlevo nahoře je Saturnům měsíc Tethys, který přesto že je těžko k nalezení, tak obsahuje mnohem více hmoty, než celá soustava prstenců.

To nejlepší z APODu 2012: stáhněte si zdarma kalendář APODu 2013, nebo si o něm přečtěte.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Saturn, Prstence, Ring plane


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »