Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odsouzená hvězda eta Carinae

Uznání: J. Morse (Arizona State U.), K. Davidson (U. Minnesota) et al., WFPC2, HST, NASA

Eta Carinae může co chvíli vybuchnout. Nikdo ale neví kdy, může to být přístí rok, nebo za milión let. Hmotnost hvězdy Eta Carinae je asi 100 krát větší než naše Slunce, což z ní činí výborného kandidáta na supernovu. Historické záznamy ukazují, že asi před 150 lety Eta Carinae prošla neobvyklým vzplanutím, které z ní učinilo jednu z nejjasnějších hvězd na jižní obloze. Eta Carinae v mlhovině Klíčová dírka je v současnosti jedinou hvězdou, o které se předpokládá, že by mohla emitovat přirozené laserové světlo. Tento snímek z roku 1996 přinesl v této neobvyklé mlhovině, která obklopuje tuto hvězdu, nové podrobnosti. Zřetelně jsou vidět dva laloky, horká centrální oblast a podivné radiální pruhy. Laloky jsou vyplněny pásy plynu a prachu, které absorbují modré a ultrafialové světlo emitované poblíž centra. Pruhy zatím nemají žádné vysvětlení.

Přednášky editorů APODu: RJN 3. ledna ve Filadelfii & JTB 4. ledna v New York City.

Štítky: Supernova, Hvězda, Eta Carinae


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Část částečného zatmění Slunce v Jihlavě

Složené 4 fotografie.

Další informace »