Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odsouzená hvězda eta Carinae

Uznání: J. Morse (Arizona State U.), K. Davidson (U. Minnesota) et al., WFPC2, HST, NASA

Eta Carinae může co chvíli vybuchnout. Nikdo ale neví kdy, může to být přístí rok, nebo za milión let. Hmotnost hvězdy Eta Carinae je asi 100 krát větší než naše Slunce, což z ní činí výborného kandidáta na supernovu. Historické záznamy ukazují, že asi před 150 lety Eta Carinae prošla neobvyklým vzplanutím, které z ní učinilo jednu z nejjasnějších hvězd na jižní obloze. Eta Carinae v mlhovině Klíčová dírka je v současnosti jedinou hvězdou, o které se předpokládá, že by mohla emitovat přirozené laserové světlo. Tento snímek z roku 1996 přinesl v této neobvyklé mlhovině, která obklopuje tuto hvězdu, nové podrobnosti. Zřetelně jsou vidět dva laloky, horká centrální oblast a podivné radiální pruhy. Laloky jsou vyplněny pásy plynu a prachu, které absorbují modré a ultrafialové světlo emitované poblíž centra. Pruhy zatím nemají žádné vysvětlení.

Přednášky editorů APODu: RJN 3. ledna ve Filadelfii & JTB 4. ledna v New York City.

Štítky: Supernova, Hvězda, Eta Carinae


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »