Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zeta Oph: prchající hvězda

Uznání: NASA, JPL-Caltech, WISE Team

Hvězda Zeta Ophiuchi uhání mezi hvězdami jako loď, která pluje kosmickým mořem a vytváří přitom obloukovitou mezihvězdnou rázovou vlnu, která je vidět na tomto skvělém infračerveném snímku z družice WISE. Na pohledu ve falešných barvách modravá hvězda zeta Oph o hmotnosti více než 20 Sluncí leží poblíž centra snímku a pohybuje se doleva rychlostí 24 kilometrů za sekundu. Předchází ji její silný hvězdný vítr, který stlačuje a zahřívá prašný mezihvězdný materiál a utváří zakřivenou rázovou vlnu. Kolem ní jsou mračna poměrně neporušeného materiálu. Proč se tato hvězda dala do pohybu? Hvězda zeta Oph byla nejspíše složkou dvojhvězdy a její doprovodná složka byla hmotnější a tudíž s kratším životem. Když doprovodná složka vybuchla jako supernova a katastroficky ztratila hmotu, tak hvězda zeta Oph byla vymrštěna ze systému. Zeta Oph ve vzdálenosti 460 světelných let daleko je asi 65 000 krát svítivější než Slunce a pokud by ji neobestíral zatemňující prach, tak by byla jednou z nejjasnějších hvězd na obloze. Snímek z družice WISE zabírá asi 1,5 stupně, neboli v odhadované vzdálenosti Zeta Ophiuchi asi 12 světelných let.

To nejlepší z APODu 2012: stáhněte si zdarma kalendář APODu 2013, nebo si o něm přečtěte.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Ophiuchus, Zeta ophiuchi


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »