Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Eskymák z Hubbla a Chandry

Uznání: X-ray: NASA/CXC/IAA-CSIC/N. Ruiz et al.; Optical: NASA/STScI

Astronom William Herschel objevil v roce 1787 mlhovinu Eskymák. NGC 2392 ze Země připomíná hlavu oblečenou v kapuci parka. V roce 2000 mlhovinu Eskymák zachytil ve viditelném světle Hubblův kosmický dalekohled a v roce 2007 ji zachytila v rentgenových paprscích observatoř Chandra. Nahoře je vidět obrázek zveřejněný minulý týden, který kombinuje rentgenový a viditelný snímek, přičemž rentgenová emise z centrální oblasti horkého plynu je vidět v růžové barvě. Mlhovina vykazuje plynová mračna tak komplexní, že nejsou doposud plně prostudována. Mlhovina Eskymák je zřetelně planetární mlhovinou a plyn, který je vidět nahoře, tvořil vnější vrstvy Slunci podobné hvězdy před 10 000 lety. Vnitřní filamenty, které jsou vidět nahoře vyfoukal silný vítr částic z centrální hvězdy. Vnější disk obsahuje neobvyklé, světelný rok dlouhé filamenty. Mlhovina Eskymák měří asi 1/3 světelného roku a nachází se v naší Galaxii Mléčná dráha ve vzdálenosti asi 3000 světelných let v souhvězdí Blíženců (Gemini).
Oprava: Na správný překlad slova Eskymák upozornil Stanislav Jindřich

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Eskymák, NGC 2392


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Jupiter nad Jihlavou

Měsíc a Jupiter

Další informace »