Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Eskymák z Hubbla a Chandry

Uznání: X-ray: NASA/CXC/IAA-CSIC/N. Ruiz et al.; Optical: NASA/STScI

Astronom William Herschel objevil v roce 1787 mlhovinu Eskymák. NGC 2392 ze Země připomíná hlavu oblečenou v kapuci parka. V roce 2000 mlhovinu Eskymák zachytil ve viditelném světle Hubblův kosmický dalekohled a v roce 2007 ji zachytila v rentgenových paprscích observatoř Chandra. Nahoře je vidět obrázek zveřejněný minulý týden, který kombinuje rentgenový a viditelný snímek, přičemž rentgenová emise z centrální oblasti horkého plynu je vidět v růžové barvě. Mlhovina vykazuje plynová mračna tak komplexní, že nejsou doposud plně prostudována. Mlhovina Eskymák je zřetelně planetární mlhovinou a plyn, který je vidět nahoře, tvořil vnější vrstvy Slunci podobné hvězdy před 10 000 lety. Vnitřní filamenty, které jsou vidět nahoře vyfoukal silný vítr částic z centrální hvězdy. Vnější disk obsahuje neobvyklé, světelný rok dlouhé filamenty. Mlhovina Eskymák měří asi 1/3 světelného roku a nachází se v naší Galaxii Mléčná dráha ve vzdálenosti asi 3000 světelných let v souhvězdí Blíženců (Gemini).
Oprava: Na správný překlad slova Eskymák upozornil Stanislav Jindřich

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Eskymák, NGC 2392


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »