Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Eskymák z Hubbla a Chandry

Uznání: X-ray: NASA/CXC/IAA-CSIC/N. Ruiz et al.; Optical: NASA/STScI

Astronom William Herschel objevil v roce 1787 mlhovinu Eskymák. NGC 2392 ze Země připomíná hlavu oblečenou v kapuci parka. V roce 2000 mlhovinu Eskymák zachytil ve viditelném světle Hubblův kosmický dalekohled a v roce 2007 ji zachytila v rentgenových paprscích observatoř Chandra. Nahoře je vidět obrázek zveřejněný minulý týden, který kombinuje rentgenový a viditelný snímek, přičemž rentgenová emise z centrální oblasti horkého plynu je vidět v růžové barvě. Mlhovina vykazuje plynová mračna tak komplexní, že nejsou doposud plně prostudována. Mlhovina Eskymák je zřetelně planetární mlhovinou a plyn, který je vidět nahoře, tvořil vnější vrstvy Slunci podobné hvězdy před 10 000 lety. Vnitřní filamenty, které jsou vidět nahoře vyfoukal silný vítr částic z centrální hvězdy. Vnější disk obsahuje neobvyklé, světelný rok dlouhé filamenty. Mlhovina Eskymák měří asi 1/3 světelného roku a nachází se v naší Galaxii Mléčná dráha ve vzdálenosti asi 3000 světelných let v souhvězdí Blíženců (Gemini).
Oprava: Na správný překlad slova Eskymák upozornil Stanislav Jindřich

Štítky: Planetární mlhovina, Mlhovina Eskymák, NGC 2392


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »