Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Teploty povrchu Země za 130 let

Uznání: GISS, NASA

Jak se měnila teplota zemského povrchu? Vědci zpracovali záznamy teplot z více než 1000 meteorologických stanic kolem celé zeměkoule až od roku 1880, zkombinovali je s moderními údaji z družic a tak pomohli odpovědět na tuto otázku. Video nahoře dramatickým způsobem předvádí výsledky za posledních 130 let pro celoplanetární změny teplot vůči místním průměrným teplotám v polovině dvacátého století. Na globálních mapách nahoře znamená červená teplejší a modrá chladnější teplotu. Obrázky v průměru ukazují, že teplota na Zemi za posledních 130 let vzrostla téměř o jeden stupeň Celsia a hodně rekordních nejteplejších let nastalo teprve nedávno. Globální změna klimatu je více než jen zajímavostí, váže se totiž k prudkosti počasí a ke vzrůstu hladiny moří.

Štítky: Země, Teplota, Climate change, Video


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »