Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií Abell 1689 ohýbá světlo

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA), and J. Blakeslee (NRC Herzberg, DAO) & H. Ford (JHU)

Toto je jeden z nejhmotnějších objektů ve viditelném vesmíru. Na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys) je vidět, že Abell 1689 ohýbá prostor jak předpovídá Einsteinova teorie gravitace a tedy ohýbá světlo z jednotlivých galaxií, které leží za kupou a vytváří vícečetné zakřivené obrazy. Síla této enormní gravitační čočky závisí na její hmotnosti, ale viditelná hmota ve formě žlutých galaxií v kupě odpovídá pouze asi jednomu procentu hmotnosti, která je potřebná k vytvoření pozorovaných modrých obloukovitých obrazů galaxií pozadí. Většina gravitační hmoty potřebné k dostatečnému ohýbání prostoru, aby se dalo vysvětlit toto zobrazení čočkou kosmických měřítek, je ve formě stále záhadné temné hmoty. Nepozorovaná přítomnost temné hmoty je zmapována právě oblouky a zborcenými obrazy galaxií v pozadí jako dominantní zdroj gravitace kupy Abell 1689. Podrobná prohlídka snímku nahoře překvapivě v kupě galaxií ukazuje více než 100 000 přítomných kulových hvězdokup.

Štítky: Hubble, Zobrazení gravitační čočkou, Abell 1689


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »