Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií Abell 1689 ohýbá světlo

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA), and J. Blakeslee (NRC Herzberg, DAO) & H. Ford (JHU)

Toto je jeden z nejhmotnějších objektů ve viditelném vesmíru. Na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys) je vidět, že Abell 1689 ohýbá prostor jak předpovídá Einsteinova teorie gravitace a tedy ohýbá světlo z jednotlivých galaxií, které leží za kupou a vytváří vícečetné zakřivené obrazy. Síla této enormní gravitační čočky závisí na její hmotnosti, ale viditelná hmota ve formě žlutých galaxií v kupě odpovídá pouze asi jednomu procentu hmotnosti, která je potřebná k vytvoření pozorovaných modrých obloukovitých obrazů galaxií pozadí. Většina gravitační hmoty potřebné k dostatečnému ohýbání prostoru, aby se dalo vysvětlit toto zobrazení čočkou kosmických měřítek, je ve formě stále záhadné temné hmoty. Nepozorovaná přítomnost temné hmoty je zmapována právě oblouky a zborcenými obrazy galaxií v pozadí jako dominantní zdroj gravitace kupy Abell 1689. Podrobná prohlídka snímku nahoře překvapivě v kupě galaxií ukazuje více než 100 000 přítomných kulových hvězdokup.

Štítky: Hubble, Zobrazení gravitační čočkou, Abell 1689


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »