Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující Měsíc z LRO

Uznání: LRO, Arizona State U., NASA

Nikdo nemůže vidět Měsíc se takto otáčet. To je proto, protože pozemský Měsíc je slapově vázán k Zemi a přivrací pouze jednu stranu. Ovšem za pomocí moderní digitální technologie kombinací mnoha podrobných snímků odeslaných družicí LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) nyní vzniklo virtuální video rotujícího Měsíce. Zrychlené video nahoře začíná standardním pozemským pohledem na Měsíc. Ovšem do pohledu se rychle dostává Mare Orientale, velký kráter s tmavým středem, který je ze Země obtížné vidět a do pohledu rotuje trochu pod rovníkem. Video celého lunárního měsíce zhustěného do 24 sekund zřetelně ukazuje, že přivrácená strana Měsíce obsahuje hojnost tmavých měsíčních moří, zatímco na odvrácené straně dominují jasné lunární vrchoviny. Během roku se k výzkumu Měsíce plánují dvě nové sondy, z nichž první je LADEE organizace NASA (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer). Sonda LADEE byla vypuštěna před více než týdnem, v říjnu by měla začít obíhat Měsíc a bude zkoumat řídkou a neobvyklou atmosféru Měsíce. Za několik měsíců by měla odstartovat čínská sonda Chang'e 3, jejíž přistávací část by měl nést robotické vozítko.

Štítky: Měsíc, Rotace, Video, Revolution


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »