Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující Měsíc z LRO

Uznání: LRO, Arizona State U., NASA

Nikdo nemůže vidět Měsíc se takto otáčet. To je proto, protože pozemský Měsíc je slapově vázán k Zemi a přivrací pouze jednu stranu. Ovšem za pomocí moderní digitální technologie kombinací mnoha podrobných snímků odeslaných družicí LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) nyní vzniklo virtuální video rotujícího Měsíce. Zrychlené video nahoře začíná standardním pozemským pohledem na Měsíc. Ovšem do pohledu se rychle dostává Mare Orientale, velký kráter s tmavým středem, který je ze Země obtížné vidět a do pohledu rotuje trochu pod rovníkem. Video celého lunárního měsíce zhustěného do 24 sekund zřetelně ukazuje, že přivrácená strana Měsíce obsahuje hojnost tmavých měsíčních moří, zatímco na odvrácené straně dominují jasné lunární vrchoviny. Během roku se k výzkumu Měsíce plánují dvě nové sondy, z nichž první je LADEE organizace NASA (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer). Sonda LADEE byla vypuštěna před více než týdnem, v říjnu by měla začít obíhat Měsíc a bude zkoumat řídkou a neobvyklou atmosféru Měsíce. Za několik měsíců by měla odstartovat čínská sonda Chang'e 3, jejíž přistávací část by měl nést robotické vozítko.

Štítky: Měsíc, Rotace, Video, Revolution


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »