Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující Měsíc z LRO

Uznání: LRO, Arizona State U., NASA

Nikdo nemůže vidět Měsíc se takto otáčet. To je proto, protože pozemský Měsíc je slapově vázán k Zemi a přivrací pouze jednu stranu. Ovšem za pomocí moderní digitální technologie kombinací mnoha podrobných snímků odeslaných družicí LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) nyní vzniklo virtuální video rotujícího Měsíce. Zrychlené video nahoře začíná standardním pozemským pohledem na Měsíc. Ovšem do pohledu se rychle dostává Mare Orientale, velký kráter s tmavým středem, který je ze Země obtížné vidět a do pohledu rotuje trochu pod rovníkem. Video celého lunárního měsíce zhustěného do 24 sekund zřetelně ukazuje, že přivrácená strana Měsíce obsahuje hojnost tmavých měsíčních moří, zatímco na odvrácené straně dominují jasné lunární vrchoviny. Během roku se k výzkumu Měsíce plánují dvě nové sondy, z nichž první je LADEE organizace NASA (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer). Sonda LADEE byla vypuštěna před více než týdnem, v říjnu by měla začít obíhat Měsíc a bude zkoumat řídkou a neobvyklou atmosféru Měsíce. Za několik měsíců by měla odstartovat čínská sonda Chang'e 3, jejíž přistávací část by měl nést robotické vozítko.

Štítky: Měsíc, Rotace, Video, Revolution


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »