Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující Měsíc z LRO

Uznání: LRO, Arizona State U., NASA

Nikdo nemůže vidět Měsíc se takto otáčet. To je proto, protože pozemský Měsíc je slapově vázán k Zemi a přivrací pouze jednu stranu. Ovšem za pomocí moderní digitální technologie kombinací mnoha podrobných snímků odeslaných družicí LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) nyní vzniklo virtuální video rotujícího Měsíce. Zrychlené video nahoře začíná standardním pozemským pohledem na Měsíc. Ovšem do pohledu se rychle dostává Mare Orientale, velký kráter s tmavým středem, který je ze Země obtížné vidět a do pohledu rotuje trochu pod rovníkem. Video celého lunárního měsíce zhustěného do 24 sekund zřetelně ukazuje, že přivrácená strana Měsíce obsahuje hojnost tmavých měsíčních moří, zatímco na odvrácené straně dominují jasné lunární vrchoviny. Během roku se k výzkumu Měsíce plánují dvě nové sondy, z nichž první je LADEE organizace NASA (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer). Sonda LADEE byla vypuštěna před více než týdnem, v říjnu by měla začít obíhat Měsíc a bude zkoumat řídkou a neobvyklou atmosféru Měsíce. Za několik měsíců by měla odstartovat čínská sonda Chang'e 3, jejíž přistávací část by měl nést robotické vozítko.

Štítky: Měsíc, Rotace, Video, Revolution


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »