Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující Měsíc z LRO

Uznání: LRO, Arizona State U., NASA

Nikdo nemůže vidět Měsíc se takto otáčet. To je proto, protože pozemský Měsíc je slapově vázán k Zemi a přivrací pouze jednu stranu. Ovšem za pomocí moderní digitální technologie kombinací mnoha podrobných snímků odeslaných družicí LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) nyní vzniklo virtuální video rotujícího Měsíce. Zrychlené video nahoře začíná standardním pozemským pohledem na Měsíc. Ovšem do pohledu se rychle dostává Mare Orientale, velký kráter s tmavým středem, který je ze Země obtížné vidět a do pohledu rotuje trochu pod rovníkem. Video celého lunárního měsíce zhustěného do 24 sekund zřetelně ukazuje, že přivrácená strana Měsíce obsahuje hojnost tmavých měsíčních moří, zatímco na odvrácené straně dominují jasné lunární vrchoviny. Během roku se k výzkumu Měsíce plánují dvě nové sondy, z nichž první je LADEE organizace NASA (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer). Sonda LADEE byla vypuštěna před více než týdnem, v říjnu by měla začít obíhat Měsíc a bude zkoumat řídkou a neobvyklou atmosféru Měsíce. Za několik měsíců by měla odstartovat čínská sonda Chang'e 3, jejíž přistávací část by měl nést robotické vozítko.

Štítky: Měsíc, Rotace, Video, Revolution


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »