Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M2-9: Křídla Motýlí mlhoviny

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing: Judy Schmidt

Jsou hvězdy více oceňovány pro své umění až umřou? Hvězdy obvykle vytvářejí své nejumělečtější obrazy když umírají. Slunce a M2-9 na snímku nahoře jsou hvězdy, které se transformují z normálních hvězd na bílé trpaslíky odvržením svých plynných obalů. Rozpínající se plyn často utváří působivé obrazy zvané planetární mlhovina, které během tisíců let pomalu slábnou. M2-9 je motýlová planetární mlhovina vzdálená 2100 světelných let zde je vidět v reprezentativních barvách, a má křídla která vypovídají podivný, ale neúplný příběh. Ve středu jsou dvě hvězdy, které obíhají uvnitř plynného disku velkého desetinásobek orbity Pluta. Obálka vyvržená umírající hvězdou se odloupla od disku a vytvořila bipolární vzhled. O fyzikálních procesech, kterými planetární mlhoviny vznikají toho zůstává mnoho neznámého.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Planetární mlhovina, M2-9, Bipolar


29. vesmírný týden 2019

29. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 15. 7. do 21. 7. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastane jeho částečné zatmění. Během noci je vidět Jupiter a Saturn, k nimž se přidává i Neptun a nad ránem Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Indie letí k Měsíci, koncem týdne čekáme dva starty k ISS. Hayabusa 2 provedla druhý odběr vzorků z planetky Ryugu. Raketa Proton-M vynesla dalekohled Spektr-RG, raketa Vega selhala. Před 50 lety přistáli lidé na Měsíci a před 25 lety dopadaly první kusy komety na Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Nočné svietiace oblaky

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2019 obdržel snímek „Nočné svietiace oblaky“, jehož autorem je Jakub Zahuranec   Noční svítící oblaka, nebo „nočné svietiace oblaky“, v rodné řeči autora snímku Jakuba Zahurance ze Slovenska, jsou krásným úkazem. Chtělo by se říci

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zatmění Měsíce 17.06.2019 22:20

zatmění Měsíce 17.06.2019 22:20

Další informace »