Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M2-9: Křídla Motýlí mlhoviny

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing: Judy Schmidt

Jsou hvězdy více oceňovány pro své umění až umřou? Hvězdy obvykle vytvářejí své nejumělečtější obrazy když umírají. Slunce a M2-9 na snímku nahoře jsou hvězdy, které se transformují z normálních hvězd na bílé trpaslíky odvržením svých plynných obalů. Rozpínající se plyn často utváří působivé obrazy zvané planetární mlhovina, které během tisíců let pomalu slábnou. M2-9 je motýlová planetární mlhovina vzdálená 2100 světelných let zde je vidět v reprezentativních barvách, a má křídla která vypovídají podivný, ale neúplný příběh. Ve středu jsou dvě hvězdy, které obíhají uvnitř plynného disku velkého desetinásobek orbity Pluta. Obálka vyvržená umírající hvězdou se odloupla od disku a vytvořila bipolární vzhled. O fyzikálních procesech, kterými planetární mlhoviny vznikají toho zůstává mnoho neznámého.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Planetární mlhovina, M2-9, Bipolar


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »