Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přistání na planetě Zemi

Uznání: NASA, Bill Ingalls

Tato kosmická loď přistála na planetě Zemi 11. září (UT) v odlehlé oblasti u města Džezkazgan v Kazachstánu s rozvinutým padákem a zapálenými retro raketami. V siluetě proti záři raket je vidět kosmická loď Sojuz TMA-08M. Její posádku tvořili členové Expedice 36, velitel Pavel Vinogradov a letový inženýr Alexander Misurkin z ruské federální kosmické agentury (Roscosmos), a letový inženýr Chris Cassidy z NASA, kteří se vraceli po pěti a půl měsících na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Retro rakety Sojuzu se zapalují velice rychle a po extrémně krátkou dobu těsně před dopadem. Správně načasovaná fotografie, která tento okamžik zachytila, byla pořízena z vrtulníku, který prolétal nad místem přistání.

Štítky: Kosmická loď, ISS, Soyuz


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »