Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání Večernice se srpkem Měsíce

Uznání a copyright: Luis Argerich, Agustin Llorens, Guido Medici, Gabriel Remotti

Při západu 8. září byla u srpku Měsíce vidět brilantní Venuše jako Večernice. Toto blízké setkání, neboli konjunkci obdivovali pozorovatelé oblohy na celém světě. Ale z některých míst v Jižní Americe Měsíc dokonce prošel před Venuší při měsíčním zákrytu. Tato mozaika ze dvou snímků pořízených u Las Cañas v Uruguayi ukazuje teleskopický pohled na Měsíc a Venuši před a po zákrytu. Vpravo je vidět stříbřitá Večernice těsně před tím, než mrknula za lunární okraj na stále jasné soumrakové obloze. Asi o hodinu později se Venuše znovu objevila (vlevo) vedle osvětleného okraje tři dny starého Měsíce.

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »