Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a prach v Jižní koruně

Uznání a copyright: Ignacio Diaz Bobillo

Bohatým polem hvězd se na tomto teleskopickém pohledu u severní hranice souhvězdí Jižní koruny (Corona Australis) prostírají mračna kosmického prachu. Prachová mračna jsou méně než 500 světelných let daleko a efektivně brání světlu ze vzdálenějších hvězd pozadí v Mléčné dráze. Celý obraz zabírá asi 2 stupně, neboli v odhadované vzdálenosti asi 15 světelných let. U středu se nachází skupina nádherných reflekčních mlhovin, které jsou katalogizovány jako NGC 6726, 6727, 6729 a IC 4812. Charakteristická modrá barva vzniká, když se světlo ze žhavých hvězd odráží od kosmického prachu. Prach také zakrývá v této oblasti hvězdy, které se stále ještě tvoří. Mladou proměnnou hvězdu R Coronae Australis obklopuje menší žlutá mlhovina NGC 6729. Pod ní jsou oblouky a smyčky Herbig Harových objektů, které souvisí s energetickými nově zrozenými hvězdami. Vpravo je majestátní kulová hvězdokupa NGC 6723. I když se může zdát, že je NGC 6723 součástí této skupiny, tak tyto staré hvězdy ve skutečnosti leží skoro 30 000 světelných let daleko, daleko za mladými hvězdami v prachových mračnech Jižní koruny.

Štítky: Star-formation, Prach, Hvězdy, Kulová hvězdokupa, Corona australis, Ngc6726, Ngc6723


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »