Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a prach v Jižní koruně

Uznání a copyright: Ignacio Diaz Bobillo

Bohatým polem hvězd se na tomto teleskopickém pohledu u severní hranice souhvězdí Jižní koruny (Corona Australis) prostírají mračna kosmického prachu. Prachová mračna jsou méně než 500 světelných let daleko a efektivně brání světlu ze vzdálenějších hvězd pozadí v Mléčné dráze. Celý obraz zabírá asi 2 stupně, neboli v odhadované vzdálenosti asi 15 světelných let. U středu se nachází skupina nádherných reflekčních mlhovin, které jsou katalogizovány jako NGC 6726, 6727, 6729 a IC 4812. Charakteristická modrá barva vzniká, když se světlo ze žhavých hvězd odráží od kosmického prachu. Prach také zakrývá v této oblasti hvězdy, které se stále ještě tvoří. Mladou proměnnou hvězdu R Coronae Australis obklopuje menší žlutá mlhovina NGC 6729. Pod ní jsou oblouky a smyčky Herbig Harových objektů, které souvisí s energetickými nově zrozenými hvězdami. Vpravo je majestátní kulová hvězdokupa NGC 6723. I když se může zdát, že je NGC 6723 součástí této skupiny, tak tyto staré hvězdy ve skutečnosti leží skoro 30 000 světelných let daleko, daleko za mladými hvězdami v prachových mračnech Jižní koruny.

Štítky: Star-formation, Prach, Hvězdy, Kulová hvězdokupa, Corona australis, Ngc6726, Ngc6723


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »