Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start LADEE

Uznání a copyright: Jeff Berkes

Hvězdnatá noc s Mléčnou dráhou byly 6. září svědky startu rakety Minotaur V ze základny NASA Wallops Flight Facility na ostrově Wallops Island ve Virginii. A stejně tak velká část východních Spojených Států, jelikož nádherný start byl vidět dokonce i ze světlem znečištěných městských oblastí. Tato 35 sekundová expozice zachycuje část počátečního stoupání a zážeh druhého stupně spolu s ohnivým odrazem v klidných vodách. Tento nádherný pohled míří na jih a západ a to z místa, odkud je výhled na zátoku Sinepuxent v Marylandu, asi 20 mil severně od startovací rampy. Vícestupňová raketa zamířila na východ a na vysoce eliptickou dráhu kolem Země vynesla sondu LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer), která začala svou cestu k Měsíci.

Štítky: Raketa, Launch, Minotaur, Ladee


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »