Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start LADEE

Uznání a copyright: Jeff Berkes

Hvězdnatá noc s Mléčnou dráhou byly 6. září svědky startu rakety Minotaur V ze základny NASA Wallops Flight Facility na ostrově Wallops Island ve Virginii. A stejně tak velká část východních Spojených Států, jelikož nádherný start byl vidět dokonce i ze světlem znečištěných městských oblastí. Tato 35 sekundová expozice zachycuje část počátečního stoupání a zážeh druhého stupně spolu s ohnivým odrazem v klidných vodách. Tento nádherný pohled míří na jih a západ a to z místa, odkud je výhled na zátoku Sinepuxent v Marylandu, asi 20 mil severně od startovací rampy. Vícestupňová raketa zamířila na východ a na vysoce eliptickou dráhu kolem Země vynesla sondu LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer), která začala svou cestu k Měsíci.

Štítky: Raketa, Launch, Minotaur, Ladee


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »