Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Mars a modrá Spica

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Příštích několik měsíců bude na obloze spolu vidět jasný pár nebeských objektů. Mars bude jasně zářit ve svém dobře známém odstínu rzi, když příští týden dosáhne své největší jasnosti v roce 2014. Důvodem, proč se Mars jeví tak jasný je to, že Země a Mars jsou na svých oběžných drahách kolem Slunce sobě nejblíže. Spica na druhou stranu září stále stejně, jako jedna z nejjasnějších modrých hvězd noční oblohy. Název této modré hvězdy se vyslovuje "spika", byla vidět celou historii lidstva a zdá se, že je možno ji identifikovat dávno zpět do starověku. Planeta a hvězda byly na snímku nahoře vyfotografovány minulý týden po západu Slunce přes starý dub ve Švédsku, jak spolu vychází na jihovýchodě.

Klikněte do hyperprostoru: náhodný APOD

Štítky: Mars, Stromy, Spica


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »