Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Mars a modrá Spica

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Příštích několik měsíců bude na obloze spolu vidět jasný pár nebeských objektů. Mars bude jasně zářit ve svém dobře známém odstínu rzi, když příští týden dosáhne své největší jasnosti v roce 2014. Důvodem, proč se Mars jeví tak jasný je to, že Země a Mars jsou na svých oběžných drahách kolem Slunce sobě nejblíže. Spica na druhou stranu září stále stejně, jako jedna z nejjasnějších modrých hvězd noční oblohy. Název této modré hvězdy se vyslovuje "spika", byla vidět celou historii lidstva a zdá se, že je možno ji identifikovat dávno zpět do starověku. Planeta a hvězda byly na snímku nahoře vyfotografovány minulý týden po západu Slunce přes starý dub ve Švédsku, jak spolu vychází na jihovýchodě.

Klikněte do hyperprostoru: náhodný APOD

Štítky: Mars, Stromy, Spica


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »