Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Mars a modrá Spica

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Příštích několik měsíců bude na obloze spolu vidět jasný pár nebeských objektů. Mars bude jasně zářit ve svém dobře známém odstínu rzi, když příští týden dosáhne své největší jasnosti v roce 2014. Důvodem, proč se Mars jeví tak jasný je to, že Země a Mars jsou na svých oběžných drahách kolem Slunce sobě nejblíže. Spica na druhou stranu září stále stejně, jako jedna z nejjasnějších modrých hvězd noční oblohy. Název této modré hvězdy se vyslovuje "spika", byla vidět celou historii lidstva a zdá se, že je možno ji identifikovat dávno zpět do starověku. Planeta a hvězda byly na snímku nahoře vyfotografovány minulý týden po západu Slunce přes starý dub ve Švédsku, jak spolu vychází na jihovýchodě.

Klikněte do hyperprostoru: náhodný APOD

Štítky: Mars, Stromy, Spica


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »