Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Červený Mars a modrá Spica

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Příštích několik měsíců bude na obloze spolu vidět jasný pár nebeských objektů. Mars bude jasně zářit ve svém dobře známém odstínu rzi, když příští týden dosáhne své největší jasnosti v roce 2014. Důvodem, proč se Mars jeví tak jasný je to, že Země a Mars jsou na svých oběžných drahách kolem Slunce sobě nejblíže. Spica na druhou stranu září stále stejně, jako jedna z nejjasnějších modrých hvězd noční oblohy. Název této modré hvězdy se vyslovuje "spika", byla vidět celou historii lidstva a zdá se, že je možno ji identifikovat dávno zpět do starověku. Planeta a hvězda byly na snímku nahoře vyfotografovány minulý týden po západu Slunce přes starý dub ve Švédsku, jak spolu vychází na jihovýchodě.

Klikněte do hyperprostoru: náhodný APOD

Štítky: Mars, Stromy, Spica


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »