Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Robotka na kosmické stanici zase zapomněla klíče

Uznání: Expedition 38 Crew, International Space Station, NASA

Robotka AFJ013 zase zapomněla svůj kosmický klíč. Frustrovaná robotka se musela snížit ke klepání na okno kosmické stanice a už potřetí tento týden prosit lidi, aby ji pustili dovnitř. "Ano, udělala kus práce při seřizování tolerancí na novém vědeckém modulu, ale nechápu, proč si nedokáže vzpomenout vzít si klíče," řekl nevěřícný velitel stanice Koichi Wakata (Japonsko). "Nechali bychom i otevřeno, ale bojíme se, že přijdou nějací mimozemšťané a vybílí nám ledničku", lamentoval astronaut. Veselý apríl vám přejí lidičky z APODu. Ve skutečnosti astronaut Wakata na Mezinárodní kosmické stanici pózuje před oknem v modulu Cupola, zatímco venku je vidět úchopový konec efektoru připojený k rameni Canadarm2.

Štítky: Kosmická stanice, April fools day, Cupola


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »