Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Měsíce z Taiwanu

Uznání a copyright: Hung-Hsuan Yen

Na vytvoření tohoto jednoduchého obrázku byly potřeba tři světy. Tím prvním byla Země, která byla docela výrazná. Vodorovná dělící čára pod středem odděluje moře od oblohy. V této části Země byla skoro noc. Tím druhým světem byl Měsíc, který byl skoro neviditelný. Jeho neosvětlenou část z poloviny zamaskovala červená záře zapadajícího Slunce na pozemské obloze. Byl vidět tenký srpeček nového měsíce. Třetím světem je Slunce, které ale není vidět přímo. Veškeré na obrázku zaznamenané světlo pochází ze Slunce. Půlsekundová expozice nahoře byla pořízena minulý týden z Anpingu na Taiwanu. Pár minut po tomto snímku se Země pootočila natolik, že Měsíc musel následovat Slunce do moře a obzor potemněl.

Astrofyzikové: Prohlédněte si 600+ zdrojových kódů v Astrofyzikální knihovně zdrojových kódů

Štítky: Země, New moon, Crescent


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »