Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Měsíce z Taiwanu

Uznání a copyright: Hung-Hsuan Yen

Na vytvoření tohoto jednoduchého obrázku byly potřeba tři světy. Tím prvním byla Země, která byla docela výrazná. Vodorovná dělící čára pod středem odděluje moře od oblohy. V této části Země byla skoro noc. Tím druhým světem byl Měsíc, který byl skoro neviditelný. Jeho neosvětlenou část z poloviny zamaskovala červená záře zapadajícího Slunce na pozemské obloze. Byl vidět tenký srpeček nového měsíce. Třetím světem je Slunce, které ale není vidět přímo. Veškeré na obrázku zaznamenané světlo pochází ze Slunce. Půlsekundová expozice nahoře byla pořízena minulý týden z Anpingu na Taiwanu. Pár minut po tomto snímku se Země pootočila natolik, že Měsíc musel následovat Slunce do moře a obzor potemněl.

Astrofyzikové: Prohlédněte si 600+ zdrojových kódů v Astrofyzikální knihovně zdrojových kódů

Štítky: Země, New moon, Crescent


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »