Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Měsíce z Taiwanu

Uznání a copyright: Hung-Hsuan Yen

Na vytvoření tohoto jednoduchého obrázku byly potřeba tři světy. Tím prvním byla Země, která byla docela výrazná. Vodorovná dělící čára pod středem odděluje moře od oblohy. V této části Země byla skoro noc. Tím druhým světem byl Měsíc, který byl skoro neviditelný. Jeho neosvětlenou část z poloviny zamaskovala červená záře zapadajícího Slunce na pozemské obloze. Byl vidět tenký srpeček nového měsíce. Třetím světem je Slunce, které ale není vidět přímo. Veškeré na obrázku zaznamenané světlo pochází ze Slunce. Půlsekundová expozice nahoře byla pořízena minulý týden z Anpingu na Taiwanu. Pár minut po tomto snímku se Země pootočila natolik, že Měsíc musel následovat Slunce do moře a obzor potemněl.

Astrofyzikové: Prohlédněte si 600+ zdrojových kódů v Astrofyzikální knihovně zdrojových kódů

Štítky: Země, New moon, Crescent


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »