Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy nad Ontariem

Uznání a copyright: Darryl Van Gaal; Annotation: Judy Schmidt

Odkud pocházejí všechny ty meteory? Co se směru na obloze týče, tak odpověď je, že ze souhvězdí Persea. Proto se meteorický roj, jehož činnost vyvrcholila v několika minulých dnech, se nazývá Perseidy, tedy meteory, které všechny zdánlivě vylétají z radiantu v Perseu. Z třírozměrného pohledu kometa Swift-Tuttle vyvrhuje trosky velikosti zrnek písku, které ji sledují na dobře definované oběžné dráze kolem Slunce, přičemž ta část dráhy, která se přibližuje k Zemi, se promítá do souhvězdí Persea. Když proto Země tuto dráhu překračuje, tak se radiant těchto padajících trosek jeví v souhvězdí Persea. Obrázek nahoře se skládá ze 13 brzských snímků letošních Pereid, na kterém je vidět mnoho jasných meteorů, které prolétly oblohou v noci 11. srpna u Oaklandu v Ontariu v Kanadě.

Galerie: Meteorický roj Perseid 2013

Štítky: Perseidy, Meteors, Ontario, Mouse over


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »