Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseidy nad Ontariem

Uznání a copyright: Darryl Van Gaal; Annotation: Judy Schmidt

Odkud pocházejí všechny ty meteory? Co se směru na obloze týče, tak odpověď je, že ze souhvězdí Persea. Proto se meteorický roj, jehož činnost vyvrcholila v několika minulých dnech, se nazývá Perseidy, tedy meteory, které všechny zdánlivě vylétají z radiantu v Perseu. Z třírozměrného pohledu kometa Swift-Tuttle vyvrhuje trosky velikosti zrnek písku, které ji sledují na dobře definované oběžné dráze kolem Slunce, přičemž ta část dráhy, která se přibližuje k Zemi, se promítá do souhvězdí Persea. Když proto Země tuto dráhu překračuje, tak se radiant těchto padajících trosek jeví v souhvězdí Persea. Obrázek nahoře se skládá ze 13 brzských snímků letošních Pereid, na kterém je vidět mnoho jasných meteorů, které prolétly oblohou v noci 11. srpna u Oaklandu v Ontariu v Kanadě.

Galerie: Meteorický roj Perseid 2013

Štítky: Perseidy, Meteors, Ontario, Mouse over


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »