Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magellanův proud

Uznání: Science - NASA, ESA, A. Fox, P. Richter et al.
Image - D. Nidever et al., NRAO/AUI/NSF, A. Mellinger, LAB Survey, Parkes, Westerbork, and Arecibo Obs.

V astronomické verzi hledání pramenů Nilu mají astronomové nyní silný důkaz původu Magellanova proudu. Tento kompozitní obraz ukazuje pás plynu, který byl v letech 1970-tých objeven na rádiových vlnách a to v růžových barvách proti pohledu na celou oblohu přes rovinu naší Mléčné dráhy. Velký i Malý Magellanův mrak jsou satelitní galaxie naší Mléčné dráhy, a jsou vidět u hlavy proudu vpravo. Data z Hubblova spektrografu COS (Cosmic Origins Spectrograph) byla využita pro výzkum výskytu prvků podél linií ke kvasarům, které protínají proud. Výsledky naznačují, že většina materiálu v proudu pochází z Malého Magellanova mračna. Magellanův proud je nejspíš výsledkem gravitačních slapových interakcí mezi oběma trpasličími galaxiemi před asi 2 miliardami lety a Malé Magellanovo mračno ztrácí při přiblížení více materiálu, jelikož má nižší hmotnost.

Štítky: Lmc, Smc, Magellanic clouds


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »