Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magellanův proud

Uznání: Science - NASA, ESA, A. Fox, P. Richter et al.
Image - D. Nidever et al., NRAO/AUI/NSF, A. Mellinger, LAB Survey, Parkes, Westerbork, and Arecibo Obs.

V astronomické verzi hledání pramenů Nilu mají astronomové nyní silný důkaz původu Magellanova proudu. Tento kompozitní obraz ukazuje pás plynu, který byl v letech 1970-tých objeven na rádiových vlnách a to v růžových barvách proti pohledu na celou oblohu přes rovinu naší Mléčné dráhy. Velký i Malý Magellanův mrak jsou satelitní galaxie naší Mléčné dráhy, a jsou vidět u hlavy proudu vpravo. Data z Hubblova spektrografu COS (Cosmic Origins Spectrograph) byla využita pro výzkum výskytu prvků podél linií ke kvasarům, které protínají proud. Výsledky naznačují, že většina materiálu v proudu pochází z Malého Magellanova mračna. Magellanův proud je nejspíš výsledkem gravitačních slapových interakcí mezi oběma trpasličími galaxiemi před asi 2 miliardami lety a Malé Magellanovo mračno ztrácí při přiblížení více materiálu, jelikož má nižší hmotnost.

Štítky: Lmc, Smc, Magellanic clouds


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »