Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nova Delphini 2013

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Japonský amatérský astronom Koichi Itagaki objevil 14. srpna při prohlížení oblohy v souhvězdí Delfína "novou" hvězdu. Hvězda je na tomto záběru z 15. srpna z města Stagecoach v Koloradu odpovídajícím způsobem označena jako Nova Delphini 2013. Na polohu nově příchozí hvězdy ukazuje souhvězdí Šípu (Sagitta), které je na večerní obloze nedaleko od jasné hvězdy Altair a od asterismu známého pro pozorovatele na severní obloze jako letní trojúhelník. Novu je možné snadno uvidět triedrem, téměř na hranici viditelnosti pouhým okem na tmavé obloze. V této poloze je na hloubkových hvězdných atlasech v poloze Nova Delphini vidět mnohem slabší známá hvězda (asi 17. magnitudy), což znamená zdánlivý vzrůst jasnosti více než 25 000 krát. Jak může nějaká hvězda projít takovou kataklysmickou změnou? Spektrum Nova Delphini ukazuje, že se jedná o klasickou novu, interagující dvojhvězdu, kde je jedna hvězda hustý, žhavý bílý trpaslík. Materiál z chladnější doprovodné složky, z obří hvězdy, padá na povrch bílého trpaslíka a vrství se, až dojde k termojadernému výbuchu. Výsledkem je výrazný nárůst jasnosti a rozpínající se obálky trosek, ovšem hvězda zničena není! U klasických nov se předpokládá, že se znovu opakují, když se obnoví tok materiálu na bílého trpaslíka a dojde k dalšímu vzplanutí.

Galerie: Nova Delphini 2013

Štítky: Nova, Klasická nova, Cataclysmic variable, Variable, White dwarf star


28. vesmírný týden 2024

28. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 7. do 14. 7. 2024. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Na večerní obloze bude jen velmi nízko nad obzorem. Ráno je nejvýše planeta Saturn, nízko nad východem i Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Na večerní obloze je zajímavá kometa 13P/Olbers. Ke svému prvnímu startu je připravena evropská raketa Ariane 6. Raketa Firefly Alpha má na kontě druhý plně úspěšný start. Také další rakety z USA, Číny a Japonska vynesly úspěšně své náklady. Starliner zůstane u ISS do druhé poloviny července. Před 45 lety zanikla stanice Skylab a Voyager 2 minul Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »