Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nova Delphini 2013

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Japonský amatérský astronom Koichi Itagaki objevil 14. srpna při prohlížení oblohy v souhvězdí Delfína "novou" hvězdu. Hvězda je na tomto záběru z 15. srpna z města Stagecoach v Koloradu odpovídajícím způsobem označena jako Nova Delphini 2013. Na polohu nově příchozí hvězdy ukazuje souhvězdí Šípu (Sagitta), které je na večerní obloze nedaleko od jasné hvězdy Altair a od asterismu známého pro pozorovatele na severní obloze jako letní trojúhelník. Novu je možné snadno uvidět triedrem, téměř na hranici viditelnosti pouhým okem na tmavé obloze. V této poloze je na hloubkových hvězdných atlasech v poloze Nova Delphini vidět mnohem slabší známá hvězda (asi 17. magnitudy), což znamená zdánlivý vzrůst jasnosti více než 25 000 krát. Jak může nějaká hvězda projít takovou kataklysmickou změnou? Spektrum Nova Delphini ukazuje, že se jedná o klasickou novu, interagující dvojhvězdu, kde je jedna hvězda hustý, žhavý bílý trpaslík. Materiál z chladnější doprovodné složky, z obří hvězdy, padá na povrch bílého trpaslíka a vrství se, až dojde k termojadernému výbuchu. Výsledkem je výrazný nárůst jasnosti a rozpínající se obálky trosek, ovšem hvězda zničena není! U klasických nov se předpokládá, že se znovu opakují, když se obnoví tok materiálu na bílého trpaslíka a dojde k dalšímu vzplanutí.

Galerie: Nova Delphini 2013

Štítky: Nova, Klasická nova, Cataclysmic variable, Variable, White dwarf star


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »