Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nova Delphini 2013

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Japonský amatérský astronom Koichi Itagaki objevil 14. srpna při prohlížení oblohy v souhvězdí Delfína "novou" hvězdu. Hvězda je na tomto záběru z 15. srpna z města Stagecoach v Koloradu odpovídajícím způsobem označena jako Nova Delphini 2013. Na polohu nově příchozí hvězdy ukazuje souhvězdí Šípu (Sagitta), které je na večerní obloze nedaleko od jasné hvězdy Altair a od asterismu známého pro pozorovatele na severní obloze jako letní trojúhelník. Novu je možné snadno uvidět triedrem, téměř na hranici viditelnosti pouhým okem na tmavé obloze. V této poloze je na hloubkových hvězdných atlasech v poloze Nova Delphini vidět mnohem slabší známá hvězda (asi 17. magnitudy), což znamená zdánlivý vzrůst jasnosti více než 25 000 krát. Jak může nějaká hvězda projít takovou kataklysmickou změnou? Spektrum Nova Delphini ukazuje, že se jedná o klasickou novu, interagující dvojhvězdu, kde je jedna hvězda hustý, žhavý bílý trpaslík. Materiál z chladnější doprovodné složky, z obří hvězdy, padá na povrch bílého trpaslíka a vrství se, až dojde k termojadernému výbuchu. Výsledkem je výrazný nárůst jasnosti a rozpínající se obálky trosek, ovšem hvězda zničena není! U klasických nov se předpokládá, že se znovu opakují, když se obnoví tok materiálu na bílého trpaslíka a dojde k dalšímu vzplanutí.

Galerie: Nova Delphini 2013

Štítky: Nova, Klasická nova, Cataclysmic variable, Variable, White dwarf star


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »