Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M8: Mlhovina Laguna

Uznání a copyright: Ignacio Diaz Bobillo

Toto krásné kosmické mračno je velmi populární zastávkou na teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius). Kosmický turista 18. století Charles Messier katalogizoval tuto jasnou mlhovinu jako M8. Moderní astronomové znají mlhovinu Laguna jako aktivní hvězdnou porodnici, která je asi 5000 světelných let daleko ve směru na střed naší Mléčné dráhy. Záři mlhoviny vyvolávají žhavé hvězdy ze zanořené otevřené hvězdokupy NGC 6530. Na tomto ostrém obrázku Laguna vystavuje pozoruhodné útvary filamentů zářícího plynu a tmavých prachových mračen. Blízko středu Laguny se kroutí malý jasný útvar přesýpacích hodin, což je turbulentní výsledek extrémních hvězdných větrů a intenzivného záření hvězd. Tento lákavý barevný pohled byl zachycen dalekohledem s digitální kamerou, kde M8 byla vysoko na tmavé venkovské argentinské obloze. V odhadované vzdálenosti mlhoviny má tento obrázek rozpětí přes 60 světelných let.

Galerie: Nova Delphini 2013

Štítky: Star-formation, M8, Lagoon Nebula, Sagittarius, Charles messier, Ngc6350


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Foceno mobilem dalekohled AR 152/760 mm okular 5 mm plus baarlow 2x

Další informace »