Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jedenáctka Messierů

Uznání a copyright: Fernando Cabrerizo

Tento patnáct stupňů široký pohled se táhne přes husté pole hvězd ve Střelci (Sagittarius) ke středu naší Galaxie Mléčná dráha. Střed Galaxie se nachází v blízkosti pravého okraje v bohatém poli hvězd a poblíž je jedenáct jasných hvězdokup a mlhovin. Všech jedenáct objektů očísloval kosmický turista 18. století Charles Messier. Pro pozorovatele oblohy dosáhly status celebrity mlhoviny M8 (Laguna), M16 (Orel), M17 (Omega) a M20 (Trifid), které vykazují výmluvné červené emise spojené s hvězdotvornými oblastmi. Ale i v malých dalekohledech jsou v této nahuštěné oblasti vidět pro oči přitažlivé hvězdokupy M18, M21, M22, M23, M25 a M28. Rozsah M24 je větší než u hvězdokup a ve skutečnosti se jedná o světelné roky dlouhé mračno hvězd v Mléčné dráze, které je vidět přes trhlinu v zakrývajícím prachu. Položte na snímek kurzor (nebo klikněte zde) a budete moci Messierovu jedenáctku identifikovat.

Štítky: M16, M17, M8, M20, M22, M24, M25, Mouse over, M18, M21, M23, M28


44. vesmírný týden 2025

44. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 10. do 2. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) nám dělá radost nízko na večerní obloze, pokud se vůbec vyjasní. O něco výše je trochu slabší kometa C/2025 R2 (SWAN). Obě jsou krásné ve větším dalekohledu. Dozvěděli jsme se, kterých 13 experimentů mise Aleše Svobody na ISS podpoří ESA. Japonská zásobovací loď HTV-X je na cestě k ISS. Mezinárodní vesmírná stanice je trvale obydlena již 25 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter

Další informace »