Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jedenáctka Messierů

Uznání a copyright: Fernando Cabrerizo

Tento patnáct stupňů široký pohled se táhne přes husté pole hvězd ve Střelci (Sagittarius) ke středu naší Galaxie Mléčná dráha. Střed Galaxie se nachází v blízkosti pravého okraje v bohatém poli hvězd a poblíž je jedenáct jasných hvězdokup a mlhovin. Všech jedenáct objektů očísloval kosmický turista 18. století Charles Messier. Pro pozorovatele oblohy dosáhly status celebrity mlhoviny M8 (Laguna), M16 (Orel), M17 (Omega) a M20 (Trifid), které vykazují výmluvné červené emise spojené s hvězdotvornými oblastmi. Ale i v malých dalekohledech jsou v této nahuštěné oblasti vidět pro oči přitažlivé hvězdokupy M18, M21, M22, M23, M25 a M28. Rozsah M24 je větší než u hvězdokup a ve skutečnosti se jedná o světelné roky dlouhé mračno hvězd v Mléčné dráze, které je vidět přes trhlinu v zakrývajícím prachu. Položte na snímek kurzor (nebo klikněte zde) a budete moci Messierovu jedenáctku identifikovat.

Štítky: M16, M17, M8, M20, M22, M24, M25, Mouse over, M18, M21, M23, M28


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »