Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prašné mlhoviny v Býku

Uznání a copyright: Bob Franke

Tyto komplexní prašné mlhoviny sídlí u okraje molekulárního mračna v Býku ve vzdálenosti zhruba 450 světelných let. Na této kosmické scéně vznikají hvězdy včetně extrémně mladistvé prominentní RY Tauri vlevo nahoře na tomto 1,5 stupně širokém teleskopickém poli. Hvězda RY Tauri je hvězda před hlavní posloupností a je ponořená do zárodečného mračna plynu a prachu, který je katalogizován jako reflekční mlhovina vdB 27. Tato vysoce proměnná hvězda je stále poměrně chladná a je v pozdních fázích gravitačního kolapsu. Brzy se z ní stane stabilní hvězda na hlavnín posloupnosti s nízkou hmotností, což je stupeň hvězdného vývoje, který Slunce dosáhlo před 4,5 miliardami let. Vpravo dole je vidět další hvězda před hlavní posloupností, V1023 Tauri, která je ponořena do žlutavého prachového mračna při modré reflekční mlhovině Ced 30.

Štítky: Hvězdný vývoj, Ry tau, Vdb27, Ced30, V1023 tau, Pre-main sequence


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »