Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přes Slunce přechází velká skupina skvrn

Uznání a copyright: Damian Peach

Jedna z největších oblastí slunečních skvrn v nedávných letech nyní přechází přes Slunce. Tato oblast plná spletitých magnetických polí může vyprodukovat sluneční vzplanutí, které vyšle mrak energetických částic do Sluneční soustavy. Pokud by takový velmi silný mrak dopadl do magnetosféry Země, tak by mohl být nebezpečný jak pro kosmonauty na oběžné dráze, tak pro družice. Naopak, dopad i méně energetického mračna může vyvolat malebné polární záře. Na snímku nahoře je oblast slunečních skvrn, tak jak byla vidět před dvěma dny. Část zcela vpravo byla katalogizována jako AR 11785, zatímco levá část jako AR 11787. Nejtmavší oblasti slunečních skvrn obsahují téměř vertikální magnetická pole a nazývají se umbra, zatímco okolní oblasti bronzové barvy jasně vykazují vláknité trubice magnetických toků a nazývají se penumbra. Žluté pozadí tvoří vřící sluneční granule, mnohé z nich mají rozměr 1000 km. Nikdo neví, co tato skupina slunečních skvrn udělá, ale vesmírní badatelé ji pečlivě sledují.

Náhodný APOD: Klikněte a brouzdejte vesmírem

Štítky: Sluneční skvrna, Flares, AR11787


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »