Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přes Slunce přechází velká skupina skvrn

Uznání a copyright: Damian Peach

Jedna z největších oblastí slunečních skvrn v nedávných letech nyní přechází přes Slunce. Tato oblast plná spletitých magnetických polí může vyprodukovat sluneční vzplanutí, které vyšle mrak energetických částic do Sluneční soustavy. Pokud by takový velmi silný mrak dopadl do magnetosféry Země, tak by mohl být nebezpečný jak pro kosmonauty na oběžné dráze, tak pro družice. Naopak, dopad i méně energetického mračna může vyvolat malebné polární záře. Na snímku nahoře je oblast slunečních skvrn, tak jak byla vidět před dvěma dny. Část zcela vpravo byla katalogizována jako AR 11785, zatímco levá část jako AR 11787. Nejtmavší oblasti slunečních skvrn obsahují téměř vertikální magnetická pole a nazývají se umbra, zatímco okolní oblasti bronzové barvy jasně vykazují vláknité trubice magnetických toků a nazývají se penumbra. Žluté pozadí tvoří vřící sluneční granule, mnohé z nich mají rozměr 1000 km. Nikdo neví, co tato skupina slunečních skvrn udělá, ale vesmírní badatelé ji pečlivě sledují.

Náhodný APOD: Klikněte a brouzdejte vesmírem

Štítky: Sluneční skvrna, Flares, AR11787


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »