Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásný Trifid

Uznání a copyright: R Jay Gabany

Krásná mlhovina Trifid je kosmickou studií kontrastů barev. Je též známa jako M20 a nachází se asi 5 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius), které je bohaté na mlhoviny. Trifid je hvězdotvornou oblastí v rovině naší galaxie a ilustruje tři různé druhy astronomických mlhovin; červené emisní mlhoviny, kterým dominuje světlo emitované atomy vodíku, modré reflekční mlhoviny vytvářené odrazem světla hvězd a tmavé mlhoviny, kde se hustá oblaka prachu jeví v siluetě. Populární název Trifid této mlhovině daly tmavé prachové pásy, které jasnou červenou emisní oblast rozdělují na tři části. V této dobře rozložené scéně je červená emisní oblast vyvážená modrým závojem reflekčních mlhovin. Na podrobných snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu jsou vlevo dole od středu emisní oblasti pilíře a výtrysky tvářené novými hvězdami. Mlhovina Trifid měří asi 40 světelných let.

Štítky: Star-formation, Prach, Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, M20, Ngc6514


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »