Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krásný Trifid

Uznání a copyright: R Jay Gabany

Krásná mlhovina Trifid je kosmickou studií kontrastů barev. Je též známa jako M20 a nachází se asi 5 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius), které je bohaté na mlhoviny. Trifid je hvězdotvornou oblastí v rovině naší galaxie a ilustruje tři různé druhy astronomických mlhovin; červené emisní mlhoviny, kterým dominuje světlo emitované atomy vodíku, modré reflekční mlhoviny vytvářené odrazem světla hvězd a tmavé mlhoviny, kde se hustá oblaka prachu jeví v siluetě. Populární název Trifid této mlhovině daly tmavé prachové pásy, které jasnou červenou emisní oblast rozdělují na tři části. V této dobře rozložené scéně je červená emisní oblast vyvážená modrým závojem reflekčních mlhovin. Na podrobných snímcích z Hubblova kosmického dalekohledu jsou vlevo dole od středu emisní oblasti pilíře a výtrysky tvářené novými hvězdami. Mlhovina Trifid měří asi 40 světelných let.

Štítky: Star-formation, Prach, Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, M20, Ngc6514


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »