Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na obzoru Enceladus

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Nad obzorem noční strany Saturnu je na snímku z kosmické sondy Cassini Sluncem osvětlený srpek Saturnova měsíce Enceladus. Snímek ze 13. srpna 2010 se při průletu kolem ledového měsíce dívá ke Slunci a na pohledu jsou vidět i vrstvy horní atmosféry Saturnu, které rozptylují sluneční světlo kolem jasného okraje planety. Enceladus je od Cassiniho kamery vzdálen asi 60 000 kilometrů, tedy je blíž než Saturn. U měsíce o průměru 500 kilometrů je osvětlena jižní polární oblast včetně vleček vodních par a ledových částic rozprašovaných nad dlouhými štěrbinami v povrchu měsíce. Těmto štěrbinám či puklinám se začalo říkat tygří pruhy. Vlečky par byly poprvé objeveny na Cassiniho snímcích z roku 2005 a jsou silným důkazem, že blízko povrchu překvapivě aktivního Enceladu existuje kapalná voda.

Štítky: Saturn, Enceladus, Geysers, Plume, Cryovolcanism


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »