Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční skvrna při západu

Uznání a copyright: Jo Hunter

Oblohu nad jezerem Cedar Creek Lake jihozápadně od Dallasu v Texasu zaplavily 6. července zčervenalé paprsky zapadajícího slunce. Přestože západy slunce jsou nejvíce pozorovanou nebeskou událostí, tak tato událost nabízí ještě něco navíc. Při poklidném západu je poblíž středu slunečního kotouče ztemnělého a zdeformovaného zemskou atmosférou vidět sluneční skvrna tak velká, že je vidět i pouhým okem. Při pohledu dalekohledem bylo vidět, že skvrna je velkou aktivní oblastí, tvořenou několika slunečními skvrnami, z nichž některé jsou větší než samotná Země.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Západ slunce, Sluneční skvrna


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »