Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Orel a Labuť

Uznání a copyright: Dieter Willasch (Astro-Cabinet)

Toto široké teleskopické pole ve spirálním rameni Střelce u středu naší galaxie Mléčné dráhy zabírá Orlí mlhovina a mlhovina Labuť. Orlí mlhovina, též známá jako M16, je vlevo nad středem a mlhovina Labuť, neboli M17, je vpravo dole. Tento hloubkový, širokoúhlý snímek ukazuje tato kosmická mračna jako jasnější oblasti aktivního vznikání hvězd. Nacházejí se podél spirálního ramene ozdobená červenou emisí, která je charakteristická pro atomární vodík a prašné, tmavé mlhoviny. Středy obou mlhovin jsou dobře známé z podrobných snímků vzniku hvězd z Hubblova kosmického dalůekohledu. Mlhovina M17 se také nazývá mlhovina Omega aje asi 5500 světelných let daleko, zatímco M16 je asi 5500 světelných let daleko. Zorné pole pokrývá na obloze asi 3 stupně a rozpětí křídel Orlí mlhoviny je přes 120 světelných let.

Štítky: Mlhovina, M16, M17, Star-forming region


4. vesmírný týden 2026

4. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Benecko ohnisko 16mm

Polární záře z Benecka - první den jsem bohužel propásl :-(. V pozadí hřeben Krkonoš s dominantou Kotel

Další informace »