Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná pěšina

Uznání a copyright: Wally Pacholka (AstroPics.com, TWAN)

Už jste někdy šli po pěšině Královniny zahrady v kaňonu Bryce v Utahu v USA? Při chůzi po této cestičce pod tmavou noční oblohou si můžete téměř představit, že by vaše cesta mohla pokračovat po bledé zářící Mléčné dráze. Pochopitelně, že název naší Galaxie Mléčná dráha (latinsky Via Lactea), odpovídá jejímu vzhledu jako mléčného pásu nebo cesty po obloze. Samotné slovo galaxie pochází z řeckého slova pro mléko. Tento zářivý nebeský pás, který je za bezměsíčných nocí vidět z tmavých míst, i když není tak jasný nebo tak barevný, jako na tomto snímku, vzniká kolektivním světlem myriád hvězd v rovině naší Galaxie, které jsou ovšem slabé na to, aby mohly být vidět jednotlivě. Difúzní světlo hvězd protíná tmavý pás zakrývajících galaktických prachových mračen. Galileo před 400 lety namířil svůj dalekohled k Mléčné dráze a řekl, že je tam "... množství nesčetných hvězd ..."

Štítky: Mléčná dráha, Galaxie, Bryce Canyon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »