Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie v Pegasu

Uznání a copyright: Alessandro Benedetti and Daniele Ceniti (AeW Observatory)

Tento široký ostrý teleskopický pohled odhaluje galaxie rozeseté za hvězdami a slabými prašnými mlhovinami Mléčné dráhy v hranicích severního vysoko letícího souhvězdí Pegas. Vpravo nahoře je výrazná galaxie NGC 7331. Tato velká spirála je zhruba 50 miliónů světelných let daleko a je jednou z jasnějších galaxií, které do svého slavného katalogu Charles Messier v 18. století nezahrnul. Rozrušeně vyhlížející skupina galaxií vlevo dole je dobře známá jako Stephanův kvintet. Kvintet je asi 300 miliónů světelných let daleko a dramaticky ilustruje kolize více galaxií a jeho silné, stále probíhající interakce postály pro krátký kosmický snímek. Kvintet a NGC 7331 od sebe na obloze dělí asi půl stupně.

Today: Částečné zatmění Slunce

Štítky: Stephanův kvintet, Interacting galaxies, Ngc 7331, Integrated flux nebulae


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »