Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AR 2192: Obr na Slunci

Uznání a copyright: Randall Shivak and Alan Friedman (Averted Imagination)

Pokud jste (bezpečně!) sledovali postup včerejšího částečného zatmění Slunce, tak jste nejspíše také uviděli obří skupinu slunečních skvrn. Na tomto teleskopickém snímku z 22. října je celý komplex aktivní oblasti AR 2192 co do velikosti srovnatelné s Jupiterem, krásně vidět. AR 2192, podobně jako menší skupiny slunečních skvrn, nyní přechází přes k Zemi přivrácenou stranu Slunce a ve viditelném světle se jeví tmavá, protože je chladnější, než okolní povrch. Energie uložená v zapletených magnetických polích této oblasti je ohromná, a již také tento týden vygenerovala silné exploze, včetně dvou slunečních vzplanutí třídy X. Koronální výtrysky hmoty (CME) spojené s těmito vzplanutími doposud neměly na planetu Zemi vliv. Předpověď další aktivity z AR 2192 je stále významná, jelikož při překročení středu slunečního disku se stanou k Zemi mířící CME více možné.

Štítky: Aktivní oblast, Sluneční skvrna, Sluneční vzplanutí, Ar2192


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »