Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Maine

Uznání a copyright: Jeremy P. Gray

Tento týden byl pro polární záře výborný. Začátkem tohoto měsíce se v našem pohledu objevila aktivní oblast slunečních skvrn číslo 2158, která během své pouti přes sluneční kotouč uvolnila do Sluneční soustavy sérii vzplanutí a výtrysků plazmy. Koncem minulého týdne dopadl do zemské magnetosféry pár koronálních výtrysků hmoty (CMEs) a vytvořil v tomto roce dosud nejintenzivnější geomagnetickou bouři. I když se někteří lidé obávali výpadků elektřiny, tak nejdramatičtějšími efekty dopadů těchto mračen plazmy byly polární záře daleko na jihu až ve Wisconsinu v USA. Na tomto snímku z minulého pátku byly zachyceny paprsky a záclony vícebarevných polárních září nad národním parkem Acadia ve státě Maine v USA. Jelikož se k Zemi blíží další CME plazma, tak dnešní noc bude asi další možnost spatřit impozantní polární záři.

Skoro jak hyperprostor: Náhodný generátor APODů

Štítky: Aurora, Maine, Acadia National Park


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »