Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Široké pole s mlhovinou Kukla

Uznání a copyright: Federico Pelliccia

V nahuštěném poli hvězd, které pokrývá ve vysoko letícím souhvězdí Labutě (Cygnus) přes 2 stupně, oči přitahuje mlhovina Kukla. Tato kosmická Kukla je kompaktní hvězdotvornou oblastí a dělá tečku za dlouhou stopou neprůhledných mezihvězdných prachových mračen. Mlhovina katalogizovaná jako IC 5146 měří téměř 15 světelných let a nachází se asi 4000 světelných let daleko. Podobně jako ostatní hvězdotvorné oblasti vyniká červenou barvou zářícího vodíku, který excitují mladé horké hvězdy a modrým světlem hvězd, které na okraji jinak neviditelného molekulárního mračna, odráží prach. Ta jasná hvězda skoro ve středu této mlhoviny má stáří pouhým pár set tisíc let, pohání záři mlhoviny a pročišťuje v hvězdotvorném prachu a plynu molekulárního mračna dutinu. Dlouhé prachové filamenty, které se ve viditelném světle jeví tmavé, ukrývají vznikající hvězdy, které lze detekovat v infračervených vlnových délkách.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Cocoon Nebula, Ic5146


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »