Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Potenciálně obyvatelné měsíce

Uznání: Research and compilation - René Heller (McMaster Univ.) et al.
Panels - NASA/JPL/Space Science Institute/Ted Stryk

Pro astrobiology to mohou být čtyři nejvíce vzrušující měsíce ve Sluneční soustavě. Měsíce jsou zde vidět ve stejném měřítku a jejich výzkum meziplanetárními sondami přinesl myšlenku, že měsíce a nejenom planety, by mohly mít prostředí, které by mohlo podporovat život. Sonda Galileo k Jupiteru objevila u Europy globální podpovrchový oceán kapalné vody a známky vnitřních moří u Ganymeda. Sonda Cassini zase u Saturnu zjistila erupce fontán vodního ledu z Enceladu, což ukazuje na teplejší podpovrchovou vodu dokonce i na tak malém měsíci, nehledě na nález povrchových jezer studených ale stále kapalných uhlovodíků pod hustou atmosférou velkého měsíce Titan. Nyní nový výzkum mimo Sluneční soustavu naznačuje dostatečně velké exoměsíce, jejichž počet by ve skutečnosti mohl ve hvězdných obyvatelných zónách překonat počet exoplanet. To by z měsíců učinilo nejběžnější druh obyvatelných světů ve Vesmíru.

Štítky: Titan, Europa, Ganymed, Enceladus, Astrobiology, Exomoon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »