Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pobřeží Vesmíru

Uznání a copyright: Bill Dickinson

Proti tmavým průrvám mezihvězdného prachu ustupuje a proudí hvězdné světlo podél Mléčné dráhy jako vlny, které se tříští na kosmickém pobřeží této noční scenérie. Tento monochromní snímek pořízený digitální kamerou z dun ostrova Hatteras v Severní Karolíně je reminiscencí časů, kdy byl černobílý film populární volbou pro slabě osvětlené noci a pro astrofotografii. V středu snímku jsou při pohledu na jih jasné hvězdy ve Střelci (Sagittarius) a ve Štíru (Scorpius). Toulavý Mars, Saturn a hvězda Zubenelgenubi (alfa Librae) tvoří kompaktní trojúhelník jasných nebeských objektů dále vpravo od centrální výdutě Galaxie. Evokativní černobílá scéna by pochopitelně mohla být také z dávného scifi filmu z let 1950, který jste nikdy neviděli, "Přišlo zpoza dun" ("It Came From Beyond the Dunes.")

Štítky: Mléčná dráha, Monochrome


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »