Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v rovnodennosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadal Saturn, pokud by rovina jeho prstenců mířila přímo na Slunce? Před srpnem 2009 to nikdo nevěděl. Každých 15 let se při pohledu ze Země jeví, že Saturnovy prstence míří k Zemi a zdánlivě zmizí. Zmizení prstenců už není záhadou, už se ví, že Saturnovy prstence jsou tak tenké a Země je tak blízko Slunce, že když Saturnovy prstence míří ke Slunci, tak také míří skoro přesně k Zemi. Naštěstí ve třetím tisíciletí je lidstvo natolik vyspělé, že má kosmickou sondu, která se na prstence při rovnodennosti může podívat ze strany. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini, dokázala v srpnu 2009 pořídit sérii bezprecedentních snímků prstenců Saturnu při rovnodennosti. Nahoře je vidět digitální kompozice ze 75 takových snímků. Prstence se jeví nezvykle tmavé a na vrcholky mračen Saturnu vrhají velmi tenkou čáru stínu. Útvray, které z roviny prstenců vyčnívají jsou jasně osvětleny a vrhají dlouhé stíny. Inspekce těchto snímků pomáhá lidstvu porozumět specifickým velikostem částic Saturnových prstenců a obecné dynamice jejich oběžného pohybu. Tento týden na Zemi nastane rovnodennost.

Nástěnný kalendář APODu: Měsíce a planety

Štítky: Saturn, Prstence, Rovnodennost


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »