Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v rovnodennosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadal Saturn, pokud by rovina jeho prstenců mířila přímo na Slunce? Před srpnem 2009 to nikdo nevěděl. Každých 15 let se při pohledu ze Země jeví, že Saturnovy prstence míří k Zemi a zdánlivě zmizí. Zmizení prstenců už není záhadou, už se ví, že Saturnovy prstence jsou tak tenké a Země je tak blízko Slunce, že když Saturnovy prstence míří ke Slunci, tak také míří skoro přesně k Zemi. Naštěstí ve třetím tisíciletí je lidstvo natolik vyspělé, že má kosmickou sondu, která se na prstence při rovnodennosti může podívat ze strany. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini, dokázala v srpnu 2009 pořídit sérii bezprecedentních snímků prstenců Saturnu při rovnodennosti. Nahoře je vidět digitální kompozice ze 75 takových snímků. Prstence se jeví nezvykle tmavé a na vrcholky mračen Saturnu vrhají velmi tenkou čáru stínu. Útvray, které z roviny prstenců vyčnívají jsou jasně osvětleny a vrhají dlouhé stíny. Inspekce těchto snímků pomáhá lidstvu porozumět specifickým velikostem částic Saturnových prstenců a obecné dynamice jejich oběžného pohybu. Tento týden na Zemi nastane rovnodennost.

Nástěnný kalendář APODu: Měsíce a planety

Štítky: Saturn, Prstence, Rovnodennost


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »