Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v rovnodennosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadal Saturn, pokud by rovina jeho prstenců mířila přímo na Slunce? Před srpnem 2009 to nikdo nevěděl. Každých 15 let se při pohledu ze Země jeví, že Saturnovy prstence míří k Zemi a zdánlivě zmizí. Zmizení prstenců už není záhadou, už se ví, že Saturnovy prstence jsou tak tenké a Země je tak blízko Slunce, že když Saturnovy prstence míří ke Slunci, tak také míří skoro přesně k Zemi. Naštěstí ve třetím tisíciletí je lidstvo natolik vyspělé, že má kosmickou sondu, která se na prstence při rovnodennosti může podívat ze strany. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini, dokázala v srpnu 2009 pořídit sérii bezprecedentních snímků prstenců Saturnu při rovnodennosti. Nahoře je vidět digitální kompozice ze 75 takových snímků. Prstence se jeví nezvykle tmavé a na vrcholky mračen Saturnu vrhají velmi tenkou čáru stínu. Útvray, které z roviny prstenců vyčnívají jsou jasně osvětleny a vrhají dlouhé stíny. Inspekce těchto snímků pomáhá lidstvu porozumět specifickým velikostem částic Saturnových prstenců a obecné dynamice jejich oběžného pohybu. Tento týden na Zemi nastane rovnodennost.

Nástěnný kalendář APODu: Měsíce a planety

Štítky: Saturn, Prstence, Rovnodennost


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »