Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v rovnodennosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadal Saturn, pokud by rovina jeho prstenců mířila přímo na Slunce? Před srpnem 2009 to nikdo nevěděl. Každých 15 let se při pohledu ze Země jeví, že Saturnovy prstence míří k Zemi a zdánlivě zmizí. Zmizení prstenců už není záhadou, už se ví, že Saturnovy prstence jsou tak tenké a Země je tak blízko Slunce, že když Saturnovy prstence míří ke Slunci, tak také míří skoro přesně k Zemi. Naštěstí ve třetím tisíciletí je lidstvo natolik vyspělé, že má kosmickou sondu, která se na prstence při rovnodennosti může podívat ze strany. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini, dokázala v srpnu 2009 pořídit sérii bezprecedentních snímků prstenců Saturnu při rovnodennosti. Nahoře je vidět digitální kompozice ze 75 takových snímků. Prstence se jeví nezvykle tmavé a na vrcholky mračen Saturnu vrhají velmi tenkou čáru stínu. Útvray, které z roviny prstenců vyčnívají jsou jasně osvětleny a vrhají dlouhé stíny. Inspekce těchto snímků pomáhá lidstvu porozumět specifickým velikostem částic Saturnových prstenců a obecné dynamice jejich oběžného pohybu. Tento týden na Zemi nastane rovnodennost.

Nástěnný kalendář APODu: Měsíce a planety

Štítky: Saturn, Prstence, Rovnodennost


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »