Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Země při rovnodennosti

Uznání videa: Roscosmos / NTSOMZ / zelenyikot.livejournal.com
Courtesy: Igor Tirsky, Vitaliy Egorov

Na Zemi je rovnodennost. V příštích 24 hodinách bude na celé planetě Zemi den a noc trvat skoro stejně dlouho. Rovnodennost technicky nastává zítra (23.9.) ve 2:29 světového času, to v Severní a Jižní Americe znamená dnes (22.9). Zářijová rovnodennost znamená, že se na severní polokouli blíží zima a na jižní léto. Při rovnodennosti dělící čára mezi osvětlenou a noční půlkou Země dočasně prochází severním a jižním otočným pólem Země. Dělící čára je zřejmá na videu z ruské meteorologické družice Elektro-L při loňském zářijové rovnodennosti. Elektro-L je geostacionární družice, která obíhá nad jedním místem na zemském rovníku a vždycky míří k Zemi. Časosběrné video ukazuje celý den při rovnodennosti, kdy je nový snímek pořízen každých 30 minut. Jak probíhá den při rovnodennosti, tak jsou vidět pohyby mračen i odrazy Slunce. Příští rovnodennost na Zemi nastane v březnu.

Téměř v hyperprostoru: Generátor náhodných APODů

Štítky: Země, Rovnodennost, Time-lapse


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »